Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2009, sygn. ITPP1/443-455s/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-455s/09/DM
Zbycie zespołu składników majątkowych nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, więc podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 18 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W stosunku do Wnioskodawcy w miesiącu styczniu 2009 r. zostało wszczęte i jest prowadzone w oparciu o ustawę z dnia 19 grudnia 2008 r. o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (Dz. U. Nr 233, poz. 1569), postępowanie kompensacyjne. Spółka z o.o. działająca zgodnie z przepisami tej ustawy oraz na mocy uchwały wstępnego zgromadzenia wierzycieli Wnioskodawcy, jako zarządca kompensacji w postępowaniu kompensacyjnym, organizuje przetargi na zbycie składników majątkowych Wnioskodawcy, w których Wnioskodawca sprzeda całość swojego majątku podzielonego na składniki. Na zlecenie zarządcy kompensacji wykonano szczegółowy projekt podziału majątku Wnioskodawcy na zespoły składników nadające się do gospodarczego wykorzystania pod względem technicznym i technologicznym, celem przygotowania ich do sprzedaży. Majątek Wnioskodawcy został podzielony na dwadzieścia cztery grupy składników, co odpowiada liczbie organizowanych przetargów. W skład dwudziestu trzech grup wchodzą nieruchomości, stanowiące własność i/lub będące w użytkowaniu wieczystym Wnioskodawcy oraz ruchomości, natomiast w skład jednej grupy wchodzą wyłącznie rzeczy ruchome. Wnioskodawca wskazał, że składniki majątkowe przynależne do grupy 19 - Obszar 20 Rejon działalności pomocniczej, obejmują stanowiące własność Skarbu Państwa, a znajdujące się w wieczystym użytkowaniu Wnioskodawcy nieruchomości gruntowe na terenie Wnioskodawcy, dla których sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą, o powierzchni 10.216 m oraz znajdujące się na nich 2 budynki o powierzchni 2.900,8 m, a także 6 budowli wraz z 70 rzeczami ruchomymi wchodzącymi w skład grupy, które stanowią odrębną własność Wnioskodawcy. Obszar ten zawiera centralną stację sprężarek powietrza i stację zasilającą 110 kW.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right