Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2009, sygn. ITPP1/443-263/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-263/09/AP

Czy transakcja sprzedaży nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Jeżeli nie, to czy zastosowanie będzie miała stawka 7% podatku, czy 22%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.), uzupełnionym wnioskiem z dnia 22 czerwca 2009 r. (data wpływu do organu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 9 marca 2000 r. nabył Pan wraz z żoną na podstawie umowy zamiany (w formie aktu notarialnego) od Gminy B. własność działki nr 1288/30 o pow. 0,0903 ha, położonej w B., zabudowanej zabytkową kamienicą z oficyną. Nabycie nastąpiło do majątku dorobkowego Pana i małżonki na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, tj. prowadzonego przez Pana przedsiębiorstwa wielobranżowego z siedzibą w B. Cena sprzedaży przedmiotowej kamienicy nie była obciążona podatkiem od towarów i usług. Zobowiązał się Pan do wykorzystywania nabytej nieruchomości w celu prowadzenia działalności leczniczo-rehabilitacyjnej. Kamienica wraz z oficyną została wybudowana około roku 1900 i wówczas została po raz pierwszy zasiedlona. W dniu nabycia tej nieruchomości (9 marca 2000 r.) część budynku stanowiąca oficynę nie była zasiedlona z uwagi na zły stan techniczny, zaś w drugiej części kamienicy mieszkali lokatorzy. Mieszkańcy ci sukcesywnie wyprowadzali się. Przeniesienie własności nieruchomości z Gminy B. na Pana i małżonkę dokonane zostało umową zamiany, w wykonaniu której przenieśli Państwo na sprzedającą Gminę własność dwóch lokali mieszkalnych, do których przeprowadzili się mieszkańcy przedmiotowej kamienicy. W momencie rozpoczęcia remontu, tj. po dniu 27 czerwca 2000 r., po dacie uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę remont obiektu, w budynku nikt nie zamieszkiwał i stan taki trwa do dziś. Następnie w oparciu o Projekt architektoniczno-budowlany etap I remontu kamienicy istniejącej uzyskał Pan pozwolenie na budowę - remont istniejącego budynku zabytkowego. Całość prac miała polegać na rewaloryzacji i modernizacji zabytkowej kamienicy z adaptacją i rozbudową na cele handlowo-usługowe i mieszkaniowe. Przy wydatkach związanych z remontem kamienicy i oficyny dokonywano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Remont budynku nie został zakończony, nie oddano obiektu do użytkowania i nie zmieniono jego przeznaczenia. Jest to nadal budynek mieszkalny. Działkę nr 1288/30 o pow. 903 m, na której znajdowała się kamienica z oficyną, podzielono na dwie działki: nr 1288/34 o pow. 300 m, na której znajduje się kamienica i nr 1288/33 o pow. 603 m, na której znajduje się oficyna. W wypisie z rejestru gruntów obie działki sklasyfikowane są jako użytki B, czyli tereny mieszkaniowe, a budynek (kamienica z oficyną) oznaczony numerem ewidencyjnym przypisany jest do działki nr 1288/34 (w myśl instrukcji o ewidencji geodezyjnej budynek położony na kilku działkach, dla celów ewidencyjnych przypisywany jest tylko do jednej działki, tej której największą powierzchnię zajmuje) ma funkcje mieszkalne. Obecnie zamierza Pan wraz z żoną sprzedać obie zabudowane działki, tj. działkę nr 1288/33 zabudowaną oficyną i działkę nr 1288/34 zabudowaną kamienicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00