Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2009, sygn. ITPB2/415-357/09/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-357/09/TJ

Opłacenie przez pracodawcę kosztów aplikacji radcowskiej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2009 r. (data wpływu 9 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ponoszonych przez pracodawcę kosztów aplikacji radcowskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ponoszonych przez pracodawcę kosztów aplikacji radcowskiej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca skierował swojego pracownika do odbycia aplikacji radcowskiej. W dniu 8 grudnia 2008 r., po uzyskaniu przez tegoż pracownika pozytywnego wyniku z egzaminu konkursowego na aplikację radcowską i wpisaniu go na listę aplikantów radcowskich, między Wnioskodawcą a tym pracownikiem zawarta została umowa, na mocy której doprecyzowano wzajemne prawa i obowiązki stron, w związku z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych w formie aplikacji radcowskiej. W umowie tej, stosownie do postanowień art. 17 oraz art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy, Wnioskodawca zobowiązał się do opłacania kosztów aplikacji radcowskiej odbywanej przez pracownika. Wnioskodawca zauważa także, iż w związku ze specyfiką prowadzonej działalności, posiadanie wykwalifikowanej kadry prawniczej jest absolutnie niezbędne, chociażby z uwagi na potrzebę korzystania ze specjalistycznej wiedzy w procesie opiniowania i zawierania umów, udzielania zamówień publicznych, ochrony praw Wnioskodawcy w sporach sądowych i pozasądowych. Zatrudnienie osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych wpływa na minimalizację ryzyka prawnego prowadzonych działań jak również pozwala racjonalnie kształtować strukturę kosztów, ograniczając wydatki na usługi prawne świadczone przez podmioty zewnętrzne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00