Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2009, sygn. ITPP1/443-45/09/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-45/09/BK

Czy po sprzedaży pierwszej z działek (nabytej w 2000 r.), od sprzedaży następnej (nabytej w 2007 r. ) na której zamierzano wybudować nowy dom będzie Pan wraz z współmałżonką musiał zapłacić podatek VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2000 r. nabył Pan w celu budowy domu wraz ze współmałżonką działkę siedliskową, która w planie zagospodarowania przestrzennego figurowała jako działka rolna. Taka możliwość istniała w momencie zakupu gruntu. W międzyczasie gmina zmieniła zasady przyznawania decyzji o zabudowie i nie otrzymano zgody na zabudowę siedliskową. Pod koniec 2002 r. i na początku 2003 r. nabył Pan dwie przylegające do siebie działki budowlane. Na jednej z nich wybudowano dom, a druga służy jako ogród przy domu. Obie działki otoczone są jednym ogrodzeniem. Po nabyciu tych działek weszła w życie nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym, która umożliwiła wydanie warunków zabudowy na działkę rolną nabytą w 2000 r. W 2006 r. nabyto działkę budowlaną w miejscowości nadmorskiej z przeznaczeniem na budowę całorocznego domu, z którego można korzystać jako dom letniskowy. Ponieważ zamierzał Pan wraz ze współmałżonką sprzedać dom, gdyż nie odpowiadał potrzebom, a także chciał zabezpieczyć przyszłość syna, w 2007 r. nabyto dwie działki: jedną z przeznaczeniem pod nowy dom, a drugą dla syna, aby miał możliwość budowy domu. Jedna z powyższych działek jest działką zapisaną w ewidencji gruntów jako rolna, ale posiada wydane warunki zabudowy, druga natomiast widnieje w planie zagospodarowania jako działka budowlana. W 2008 r. postanowił Pan wraz z małżonką sprzedać działkę nabytą 2000 r. Sprzedaż ta zostanie sfinalizowana w 2009 r. Jednakże w związku z pogarszającymi się warunkami finansowymi będzie Pan prawdopodobnie zmuszony sprzedać działkę, na której miał był być wybudowany nowy dom. Pozostałych działek nie zamierza Pan sprzedawać. Działki zostały nabyte jako majątek wspólny Pana oraz małżonki i stanowią majątek prywatny. Ani Pan, ani współmałżonka, nie prowadzi działalności gospodarczej, dochody osiągane są z umów o pracę, umów autorskich, umów zleceń i o dzieło. Przedmiotowe działki nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej ani rolniczej oraz nie wchodziły w skład gospodarstwa rolnego. Nie jest Pan również podatnikiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00