Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2009, sygn. ITPP1/443-22/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-22/09/DM

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz jej wieczystego użytkownika.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz wieczystego użytkownika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz wieczystego użytkownika.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnicy spółki cywilnej, będący współmałżonkami objętymi ustawową wspólnością majątkową, nabyli aktem notarialnym w formie umowy cywilnoprawnej, w trybie bezprzetargowym od Skarbu Państwa i od jednostki samorządu terytorialnego, jako dotychczasowi ich użytkownicy wieczyści prawo własności nieruchomości gruntowych, składających się z trzech działek gruntu zgodnie z art. 32 ust. 1 i art. 37 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Nabycia dokonano z majątku wspólnego w związku z prowadzoną przez wspólników działalnością gospodarczą w formie spółki cywilnej, ze środków z tej działalności. Przedmiotowe działki gruntu zabudowane są budynkami usługowymi, stanowiącymi odrębną własność i należącymi do wspólników spółki cywilnej. Przedmiotem sprzedaży były tylko działki gruntu. W związku ze sprzedażą prawa własności nieruchomości gruntowych na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego określono wartość rynkową nieruchomości na podstawie operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowego w celu ustalenia ceny nieruchomości stosownie do art. 67 ust. 1 i ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 69 ww. ustawy na poczet ceny nabycia nieruchomości sprzedawanych ich użytkownikom wieczystym zaliczono kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego nieruchomości określoną według stanu na dzień sprzedaży wynikającą z operatu szacunkowego rzeczoznawcy majątkowego. Kwota przypadająca do zapłaty wynikała z różnicy pomiędzy ceną nieruchomości gruntowej, a wartością prawa użytkowania wieczystego. W związku z tym, że nabywane nieruchomości gruntowe są wpisane do rejestru zabytków województwa, na podstawie art. 68 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami kwota przypadająca do zapłaty została obniżona o 50%. Wyliczona w ten sposób kwota opodatkowana została 22% stawką podatku od towarów i usług metodą od sta. Dokonujący sprzedaży nieruchomości gruntowych urząd gminy wystawił na rzecz spółki cywilnej, będącej nabywcą, faktury VAT, w których wykazał określoną powyżej kwotę bez podatku (netto), stanowiącą różnicę między wartością rynkową prawa własności i wartością prawa użytkowania wieczystego, pomniejszoną o bonifikatę, wyliczony od tej wartości 22% podatek od towarów i usług oraz wartość z podatkiem (brutto). W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż nabycie prawa własności nieruchomości gruntowych nastąpiło w dniach 30 kwietnia 2008 r. (prawo wieczystego użytkowania ustanowione 7 marca 1999 r.) i dnia 23 lipca 2008 r. (prawo wieczystego użytkowania ustanowione 9 marca 2001 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00