Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2009, sygn. ITPP1/443-19/09/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-19/09/KM

Zastosowanie art. 6 pkt 1 do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2009 r. (data wpływu 14 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (pod nazwą G) funkcjonuje zakład nr 1 w B. Z oraz zakład nr 2 w J. ZP. Każdy z zakładów jest wyodrębniony organizacyjnie ze względu na profil swoich działań gospodarczych. Nabyte w 2001 r. w postępowaniu upadłościowym od syndyka składniki (grunty, budynki oraz maszyny i urządzenia do produkcji mebli) stanowiły zakład produkcji mebli, którego działalność została wznowiona w ramach Pana przedsiębiorstwa z wyodrębnieniem, że jest to zakład nr 2. Takiego też zapisu dokonał Urząd Miasta w ewidencji działalności gospodarczej, co potwierdza stanowisko, iż zakład jest wyodrębniony organizacyjnie. Zakład ten nie sporządza samodzielnie sprawozdania finansowego, gdyż rozliczenia finansowo-podatkowe tego zakładu odbywają się w ramach prowadzonej przez Pana działalności jako osoby fizycznej. Jednakże ewidencje księgowe są prowadzone w sposób umożliwiający sporządzenie takiego sprawozdania, bowiem zarówno konta bilansowe (dotyczące majątku), jak i konta wynikowe dotyczące przychodów i kosztów posiadają oznaczenie, że dotyczą zakładu nr 2. Uznając, że zakład nr 2 jest wyodrębniony organizacyjnie i finansowo, a więc stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa - zamierza Pan zbyć ten zakład.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00