Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2009, sygn. ITPP1/443-904/08/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-904/08/JJ

Opodatkowanie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na nich budynkami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na nich budynkami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na nich budynkami.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje sprzedaż składników majątkowych. W tym celu została zawarta umowa przedwstępna z kupującym. Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego dwóch działek o powierzchni 0,2385 m oraz 7,8562 m wraz z prawem własności posadowionych na tych działkach budynków, tj.: trzykondygnacyjnego budynku pałacu oraz budynku jednokondygnacyjnego, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności oraz trzech wolnostojących, nieujawnionych w prowadzonej dla nieruchomości gruntowej księdze wieczystej, podpiwniczonych budynków jednokondygnacyjnych. Budowa pałacu została zakończona w 2001 roku, a pozostałych budynków w 1999 roku. Prawo wieczystego użytkowania gruntów wraz z własnością wzniesionych na nich budynków Spółka nabyła na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 12 lutego 2002 r. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W latach poprzedzających nabycie prawa użytkowania wieczystego i własności, tj. 1999-2001 r. Spółka poniosła znaczne nakłady finansowe na remont i rozbudowę obiektu, istotnie przekraczające 30% jego wartości początkowej. Względem rzeczonych wydatków przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z którego skorzystała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00