Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2008, sygn. IPPP2/443-1419/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1419/08-2/SAP

Czy w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu nabytego pierwotnie do dalszej odprzedaży, a następnie jego rejestracji, Spółka ma obowiązek złożyć informację VAT-23 i dokonać zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (tj. w przypadku samochodów nabytych i rozliczonych jako nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów handlowych uiścić odsetki od podatku nie uregulowanego w terminie 14 dni)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach swojej działalności będzie nabywała wewnątrzwspólnotowo nowe i używane samochody osobowe z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. obrót pojazdami samochodowymi. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, rozliczającym podatek na zasadach ogólnych. Nabywając samochody Spółka będzie traktowała je jako towary handlowe, nie może bowiem z góry ustalić, czy konkretny pojazd (oznaczony danym numerem nadwozia) będzie kiedykolwiek używany przez Spółkę. Spółka przewiduje jednak, że w niektórych przypadkach po sprowadzeniu pojazdu ulegnie zmianie przeznaczenie samochodu, tj. rozpocznie jego wykorzystywanie dla własnych potrzeb (przyjmie na środki trwałe). Przyjęcie na środki trwałe może następować zarówno przed upływem 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu, ale także nawet po upływie 6 12 miesięcy. W praktyce mogą także wystąpić przypadki, w których powstanie obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego w związku z wystawieniem faktury przez dostawcę, natomiast faktycznie Spółka otrzyma samochody nawet po upływie 30 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00