Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2008, sygn. IPPB5/423-50/08-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-50/08-2/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 16.09.2008r. (data wpływu 23.09.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych wyjścia Spółki z Konsorcjum - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych wyjścia Spółki z Konsorcjum.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo Robót I. W Zakład Robót .. Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Lider) zawarło z trzema innymi podmiotami (dalej łącznie: Konsorcjanci) odpowiednio 26 lipca oraz 10 sierpnia 2006 r. dwie umowy konsorcjum (dalej łącznie: Konsorcjum) w celu realizacji zadań inwestycyjnych polegających na budowy odcinków obwodnic N D G oraz W, zgodnie z zawartymi z Generalnym Wykonawcą kontraktami budowlanymi (dalej łącznie: Kontrakty).

Realizacja umowy Konsorcjum została podzielona na następujące etapy:

  • organizacja placu budowy i zaplecza;
  • dostarczenie sprzętu na budowę;
  • wykonanie robót zgodnie z umową
  • zakończenie robót, likwidacja zaplecza i rozliczenie końcowe kontraktu;
  • rozliczenie stron umowy.

W ramach Konsorcjum Spółka objęła funkcję zarządcy (lidera) umocowanego do jego reprezentowania w stosunkach z podmiotami trzecimi, odpowiedzialnego jednocześnie za rozliczenie wykonanych prac oraz podział zysku między Konsorcjantów. Umowa Konsorcjum przewidywała, że Lider będzie zobowiązany również do wystawiania faktur na rzecz Generalnego Wykonawcy (w oparciu o koszty własne oraz koszty, którymi obciążają pozostali Konsorcjanci w związku z realizacją Kontraktów) oraz przejściowego finansowania zadań inwestycyjnych przy zaangażowaniu środków finansowych do kwoty uzgodnionej ze stronami Konsorcjum. W rezultacie, realizacja zadań inwestycyjnych wynikających z umów Konsorcjum wygenerowała po stronie Spółki na koniec 2006 r. stratę (dalej: ujemne saldo inwestycji) w wysokości 1.465.8ł2,37zł. Przedmiotowa kwota została określona w oparciu o kalkulację kosztów Kontraktów wynikającą z wystawionych na Spółkę przez pozostałych Konsorcjantów faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00