Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2008, sygn. IPPB2/415-1314/08-5/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-1314/08-5/SP
UZASADNIENIE
W dniu 11.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości opodatkowania dywidendy otrzymanej ze Szwajcarii w 2005, 2006 i 2007 roku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną (polskim rezydentem podatkowym) otrzymuje dywidendę ze Szwajcarii. W Polsce taka dywidenda jest opodatkowana stawką 19% dywidendy brutto, z tym że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Szwajcarią przewiduje opodatkowanie takiej dywidendy również w Szwajcarii, z tym że maksymalna stawka tego podatku w Szwajcarii wynosi 15% dywidendy brutto. Unikanie podwójnego opodatkowania w tej sytuacji następuje w ten sposób, iż Polska pozwoli na potrącenie (pomniejszenie) polskiego podatku dochodowego o tenże podatek dochodowy pobrany w Szwajcarii, z tym że potrącenie takie nie może przewyższać podatku polskiego, to jest potrącenie nie może być wyższe niż 19% dywidendy brutto, co powtórzono również w przepisie art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepisy szwajcarskie przewidują jednak, iż przy wypłacie dywidendy na rzecz Wnioskodawcy obywatela polskiego potrąca się (wstępnie) podatek w wysokości maksymalnej 35% dywidendy brutto. Dopiero na podstawie wydanego przez polski urząd skarbowy tzw. (i) certyfikatu rezydencji oraz (ii) poświadczonego przez właściwy dla Wnioskodawcy polski urząd skarbowy szwajcarskiego formularza FORM-60 stwierdzający rozliczenie podatku polskiego Szwajcarski urząd skarbowy dokona na rzecz Wnioskodawcy zwrotu podatku równego 20 %.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right