Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2008, sygn. IPPP1-443-1456/08-6/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1456/08-6/RK

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 02.10.2008 r. (data wpływu 09.10.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 17.09.2008 r. znak IPPP1-443-1456/08-2/RK, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie błędnego wskazania treści przepisu art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast nie znaleziono podstawy do zmiany oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.

Stanowisko przedstawione w Interpretacji jest błędne i narusza przepisy prawa. Wbrew wyraźnej dyspozycji przepisu art. 7 ust 2 ustawy o VAT Minister Finansów uznaje bowiem nieodpłatne przekazanie towarów związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem za opodatkowaną dostawę towarów.

Organ ten nieprawidłowo interpretuje przepisy art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Jak Spółka wskazała we Wniosku, zgodnie z literalną wykładnią ww. przepisów przekazanie towarów będzie bowiem dostawą towarów jedynie wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • przekazanie dotyczy towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości łub w części,
  • przekazanie to dokonane zostało na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Jeżeli więc choć jedna z powyżej wymienionych przesłanek nie jest spełniona, nie może być mowy o przekazaniu towarów będącym dostawą towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00