Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2008, sygn. IP-PP2-443-1045/08-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-1045/08-2/MS
Czy w przypadku transakcji opisanej w stanie faktycznym Spółka ma prawo do uznania tej transakcji jako eksportu pośredniego oraz zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przed datą sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym dokonano przedmiotowej transakcji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2008r. (data wpływu 01 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania transakcji jako eksport pośredni - jest prawidłowe
- zastosowania stawki podatkowej 0% - jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 01 lipca 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji jako eksport pośredni oraz zastosowania stawki podatkowej 0%.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Firma X nazwana dalej Spółką lub Wynioskodawcą dokonała transakcji na dostawę własnych produktów do firmy zarejestrowanej w Si. Firma szwajcarska (która w przyszłości stanie się dystrybutorem Spółki) zakupiła towar od X Sp. z o. o. w celu dalszej odsprzedaży do firmy włoskiej, natomiast firma włoska sprzedała ten towar do Rosji wystawiając fakturę kontrahentowi rosyjskiemu. Towar został odebrany i przewieziony bezpośrednio z Polski do R przez przewoźnika działającego w imieniu kontrahenta r. Z uwagi na fakt, że firma polska (Spółka) zobowiązała się do dostawy produktów na rzecz firmy s udokumentowała ten fakt - fakturą VAT, na której jako kupujący wystąpił podmiot szwajcarski, natomiast jako miejsce dostawy terytorium Ri. Firma S natomiast zobowiązała się do dostawy towaru nabytego w Polsce na rzecz firmy włoskiej, dokumentując ten fakt fakturą. Firma w natomiast wystawiła fakturę kontrahentowi rosyjskiemu i towar został dostarczony bezpośrednio z Polski na terytorium Rosji przez przewoźnika działającego na rzecz kontrahenta r (C) wystawiony w tym przypadku dokumentuje tę transakcję w identyczny sposób jak w przypadku pozostałych wysyłek dokonywanych przez Spółkę, jako nadawca towaru występuję X Sp.z.o.o. jako miejsce dostawy terytorium UE w ramach tej transakcji towar został fizycznie dostarczony z terytorium Polski na terytorium R. Jako eksporter towarów wystąpiła firma w, natomiast jako odbiorca dostawy firma R (ostateczny odbiorca). Spółka posiada potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium wspólnoty, w postaci wydruku komunikatu I. Dodatkowo przed odprawą celną i wysyłką towarów obie firmy s i w złożyły deklarację, że zakupione w Spółce towary zostaną wyeksportowane do R.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right