Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2008, sygn. IP-PB3-423-909/08-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-909/08-2/GJ

Czy udostępnienie przez Wnioskodawcę powierzchni biurowej spółce X , które będzie skutkowało obniżeniem wynagrodzenia za świadczone przez spółkę X usługi, dla Wnioskodawcy będzie stanowiło przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości w świetle art. 13 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do zaliczenia całości odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowej nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2008r. (data wpływu 12.06.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia powierzchni biurowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.06.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie skutków podatkowych udostępnienia powierzchni biurowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem budynku biurowego, który chce wykorzystywać jedynie w części. Pozostałą powierzchnię biurową planuje udostępnić innej spółce X, która świadczy na rzecz Spółki różnego rodzaju usługi i w której Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem. Spółka X obecnie wynajmując powierzchnię biurową od podmiotów trzecich i świadcząc usługi na rzecz Spółki otrzymuje za usługi wynagrodzenie, które jest stosowane wśród podmiotów powiązanych; kalkulacja następuje metodą rozsądnej marży ( tzw. koszt plus ). Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia spółki X z tytułu usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy równa jest wartości kosztów poniesionych przez spółkę X w związku ze świadczeniem usług powiększonych o określoną marżę. Jednym z elementów uwzględnianych przy wyliczaniu bazy kosztowej jest koszt najmu powierzchni biurowej, jaki spółka X ponosi wynajmując tę powierzchnię od podmiotów trzecich. Wynagrodzenie za usługi świadczone na rzecz Wnioskodawcy stanowi 100 % przychodów spółki X. W związku z posiadanymi wolnymi powierzchniami biurowymi Wnioskodawca planuje udostępnienie części budynku spółce X w ramach umowy na świadczenie usług przez spółkę X na rzecz Wnioskodawcy, w celu bardziej efektywnego świadczenia tych usług. W zamian za udostępnienie powierzchni biurowej, spółka X nie będzie płacić Wnioskodawcy odrębnego wynagrodzenia, co wpłynie na obniżenie wynagrodzenia za świadczone usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00