Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2008, sygn. IPPP1-443-1097/08-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1097/08-2/RK
Czy w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego zasadnie został naliczony podatek od towarów i usług według stawki 22% na transakcji nabycia nakładów inwestycyjnych, a w konsekwencji, czy w takiej sytuacji po stronie Sp. z o.o. X powstanie prawo do zwrotu różnicy podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2008 r. (data wpływu 09.06.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zwrotu podatku z tytułu nabytych nakładów inwestycyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09.06.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zwrotu podatku z tytułu nabytych nakładów inwestycyjnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Dnia 24 lipca 2006 r. została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Spółka cywilna X oraz Sp. z o.o. Y. Zgodnie z tą umową Sp. cywilna X była podmiotem uprawnionym z tytułu umowy najmu lokalu, a Sp. z o.o. Y był podmiotem zainteresowanym prowadzeniem restauracji w lokalu. Na mocy umowy, Sp. cywilna X zobowiązała się do podjęcia działań w celu wstąpienie w stosunek najmu przez Sp. z o.o. Y. Do czasu wstąpienia w stosunek najmu Sp. z o.o. Y uzyskała prawo podjęcia działań w celu uruchomienia restauracji w lokalu. W związku z powyższym, Sp. z o.o. Y rozpoczęła czynić nakłady inwestycyjne na lokal. Nakłady inwestycyjne zostały sfinansowane z pożyczki udzielonej uprzednio przez kolejny podmiot tj. Sp. z o.o. Z. W związku ze zmianą planów gospodarczych, dnia 26 czerwca 2007 r. została zawarta kolejna umowa o współpracy tym razem pomiędzy Sp. cywilna X jak wyżej oraz pomiędzy Sp. z o.o. Z. Na mocy tej umowy osoby fizyczne zobowiązały się przekształcić spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i prowadzić restaurację w tej formie oraz doprowadzić do wstąpienia do spółki przez Sp. z o.o. Z. Na podstawie tej umowy Sp. cywilna X zobowiązała się również przejąć zobowiązania i środki uzyskane przez Sp. z o.o. Y na podstawie umowy pożyczki od Sp. z o.o. Z, jak również odkupić nakłady, które poniósł Sp. z o.o. Y na budowę restauracji. D 20 października 2007 r. doszło do przejęcia praw i obowiązków z Sp. z o.o. Y na Sp. z o.o. X, za zgodą Sp. z o.o. Z wynikających z umowy pożyczki, których konsekwencją było nabycie przez Sp. z o.o. X nakładów inwestycyjnych na restaurację, które poczynił Sp. z o.o. Y. Wszystkie wyżej wymienione umowy były zawarte w zwykłej formie pisemnej. Prace inwestycyjne odnośnie restauracji były zaawansowane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right