Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2008, sygn. IPPP1/443-308/07-4/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-308/07-4/SM
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.10.2007 r. (data wpływu 11.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania robót budowlanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.10.2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania robót budowlanych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca na podstawie umowy o wykonanie robót budowlanych zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jako zamawiającym jest wykonawcą Odcinka Autostrady. Umowa jest wykonywana przez okres 24 miesięcy od dnia jej zawarcia. Poza końcowym rozliczeniem prac w umowie przewidziano zasady płatności częściowych za wykonane prace. Zasady te oparte są na międzynarodowych Warunkach kontraktu na budowę dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez zamawiającego FIDIC 1999 ze zmianami uzgodnionymi przez strony. Zgodnie z postanowieniami umowy po zakończeniu każdego miesiąca, Wykonawca przedkłada Inżynierowi Kontraktu, jako przedstawicielowi Zamawiającego rozliczenie robót w danym miesiącu zawierające raport o postępie prac oraz wyliczenie kwot należnych wykonawcy za wykonane prace. W ciągu 21 dni od dnia otrzymania takiego rozliczenia i dokumentów go uzasadniających Inżynier powinien wystawić Przejściowe Świadectwo Płatności, podające kwotę, którą Zamawiający uważa za uzasadnioną i należną Wykonawcy. W praktyce z uwagi na złożoność i skomplikowany charakter przedmiotu prac budowlanych Zamawiający przedłuża termin na wystawianie Przejściowego Świadectwa Płatności. Zdarza się, że Świadectwo jest wystawiane np. po upływie 2 miesięcy od dnia zakończenia rozliczanego okresu. Zgodnie z Umową w terminie 7 dni od dnia wystawienia Przejściowego Świadectwa Płatności przez Inżyniera Wykonawca jest obowiązany do wystawienia faktury VAT na kwotę określoną w Przejściowym Świadectwie Płatności.