Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2008, sygn. ILPB3/423-559/08-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-559/08-2/HS
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 09 września 2008 r.(data wpływu 10.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych z tytułu przewalutowania pożyczki / kredytu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych z tytułu przewalutowania pożyczki / kredytu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka zawarła umowy pożyczki / kredytu (dalej: Umowy) w walucie: EUR, USD oraz CHF. Obecnie Spółka zamierza dokonać przewalutowania kwot pożyczek / kredytów z waluty na PLN, według ustalonego z pożyczkodawcą / kredytodawcą kursu waluty, np. średniego NBP na dzień dokonania przewalutowania. Oznacza to, że od tej pory Spółka będzie zobowiązana do spłaty wynikającego z Umów zobowiązania, które do tej pory było wyrażone w walucie (EUR, USD lub CHF), w złotych polskich. Przewalutowanie będzie dotyczyło zarówno kwoty głównej pożyczek / kredytów, jak i narosłych do dnia przewalutowania odsetek.
Należy podkreślić, że w okresie pomiędzy zaciągnięciem przez Spółkę przedmiotowych pożyczek / kredytów w walucie, a dniem dokonania przewalutowania, wartość złotówkowa pożyczek / kredytów, w wyniku ruchów kursów walut na rynku, uległa zmianie. W konsekwencji, w wyniku dokonania przedmiotowego przewalutowania (przeliczenia należności pożyczkodawcy / kredytodawcy z tytułu udzielonych pożyczek / kredytów z waluty na PLN), w związku z faktem, że wartość złotówkowa pożyczek / kredytów pozostająca do spłaty w dniu dokonania przewalutowania będzie różna od wartości historycznej w walucie tych pożyczek / kredytów w chwili ich zaciągnięcia, po stronie Spółki powstaną bilansowe różnice kursowe. Należy bowiem zauważyć, że w wyniku dokonania powyższego przewalutowania, po stronie Spółki dojdzie do wyksięgowania zobowiązania wobec pożyczkodawcy / kredytodawcy z tytułu zaciągniętych pożyczek / kredytów w walucie wyliczonego według kursu historycznego (z dnia uruchomienia pożyczek / kredytów) oraz zaksięgowania zobowiązania w PLN w wartości wynikającej z aneksów do Umów. Dodatkowo, Spółka na podstawie odpowiednich przepisów z zakresu rachunkowości będzie zobowiązana do zaksięgowania złotówkowej różnicy pomiędzy powyższymi wartościami jako przychodu lub kosztu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right