Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2008, sygn. ILPP2/443-826/08-3/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-826/08-3/GZ
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowana przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- wliczenia odsetek do podstawy opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego oraz odstąpienia od umowy przelewu wierzytelności jest prawidłowe,
- stawki na świadczenie usługi ściągania długów oraz podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obrotu wierzytelnościami. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.) o uwierzytelnione pełnomocnictwo.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca (Spółka) zawiera umowy przelewu wierzytelności. Przedmiotem umowy jest przeniesienie na Spółkę wierzytelności własnych przysługujących cedentowi wraz z wszelkimi związanymi z tą wierzytelnością prawami. Po wstąpieniu w miejsce dotychczasowego wierzyciela Spółka według własnego uznania podejmuje dalsze kroki związane z wierzytelnością: realizuje windykację wierzytelności (w tym odsetki) we własnym imieniu i na własny rachunek bądź dokonuje ich dalszej odsprzedaży. Poza kupnem wierzytelności, zapłatą ceny i zawiadomieniem dłużnika o nabyciu wierzytelności, na podstawie zawartej umowy, Spółka nie zobowiązuje się do wykonania żadnych czynności oraz dodatkowych usług na rzecz cedenta. W przypadku, gdy dłużnik spłacił zobowiązanie do cedenta, cedent ma obowiązek dokonania wpłaty kwoty do Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right