Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2008, sygn. ILPP2/443-763/08-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-763/08-2/MR

UZASADNIENIE


W dniu 21 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest wykonawcą domu w zabudowie bliźniaczej (wraz z garażem, który znajduje się w tym budynku), o powierzchni użytkowej przekraczającej 350 m2.

Spółka zobowiązała się do przeniesienia prawa własności domu oraz prawa do użytkowania wieczystego gruntu na osobę fizyczną, która przeznaczy go na cele mieszkaniowe. We wstępnej umowie sprzedaży ustalono cenę budynku mieszkalnego oraz wyodrębniono cenę za grunt.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego (wraz z garażem w zabudowie bliźniaczej), którego powierzchnia użytkowa przekracza 350 m2...
  2. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży gruntu, na którym ten dom się znajduje...


Wnioskodawca uważa, iż w związku z obniżeniem stawki VAT do 7% dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w skład których zalicza się domy bliźniacze, o powierzchni nieprzekraczającej 300 m, w przypadku sprzedaży domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej (wraz z garażem, który znajduje się w tym budynku), o powierzchni przekraczającej 350 m, należy zastosować obniżoną stawkę podatku VAT 7% dla części budynku o powierzchni 300 m, natomiast do pozostałej powierzchni należy zastosować 22% stawkę podatku VAT. Analogicznie, dla gruntu należy ustalić proporcję według wzoru: 300 m dzielone przez całkowitą powierzchnię użytkową. Wynik będzie stanowił udział powierzchni gruntu, do którego należy zastosować obniżoną stawkę podatku VAT 7%, natomiast dla pozostałej części gruntu należy zastosować podstawową stawkę podatku VAT 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00