Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2008, sygn. ILPP2/443-759/08-4/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-759/08-4/GZ
UZASADNIENIE
W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie eksportu towarów. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 października 2008 r. (data wpływu 20 październik 2008 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Spółka) sprzedał towar dla firmy z USA. Towar ten dostarczono do ostatecznego odbiorcy w Szwajcarii. Dostawę towarów zlecono przewoźnikowi, natomiast odprawę celną dokonano we właściwym urzędzie celnym w Polsce. Jako urząd celny wyprowadzenia poza obszar celny Wspólnoty wskazany został niemiecki urząd celny (pole 29 SAD). Po wykonaniu usługi transportowej przewoźnik nie zwrócił Spółce egzemplarza 3 dokumentu SAD. Na tę okoliczność złożył pisemne oświadczenie, w którym stwierdził, że towar został dostarczony do odbiorcy w Szwajcarii, wskazując urzędy celne, w których dokonano odprawy eksportowej w Niemczech i odprawy importowej w Szwajcarii. Jednocześnie oświadczył, że dokument SAD, strona 3 został przez kierowcę zagubiony i nie jest możliwe jego odszukanie. W tej sytuacji Zainteresowany zwrócił się do właściwego dla siebie urzędu celnego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wywóz towaru poza obszar Wspólnoty. Wniosek został rozpatrzony odmownie. Urząd celny stwierdził, że był jedynie urzędem celnym objęcia towaru procedurą wywozu i nie dysponuje dokumentacją umożliwiającą potwierdzenie wyprowadzenia z obszaru Wspólnoty. Urząd ten poinformował Spółkę, że należy zwrócić się do urzędu niemieckiego, jako urzędu wskazanego w polu 29 SAD. Wnioskodawca wystąpił z taką prośbą do urzędu niemieckiego. Urząd ten w odpowiedzi wskazał, iż przepisy celne nie zezwalają na późniejsze (dodatkowe) potwierdzenie eksportu, jeżeli uprzednio potwierdził ten wywóz na oryginale dokumentu SAD. Stwierdził jednocześnie, że Spółka powinna się zwrócić do bezpośredniego importera w Szwajcarii o przekazanie dokumentów odprawy importowej, gdyż na tej podstawie niektóre organy podatkowe uznają dostawę jako eksportową w rozumieniu przepisów o podatku VAT. Po tej odmowie Zainteresowany zwrócił się do odbiorcy towaru w Szwajcarii o udostępnienie dokumentów celnych importowych, potwierdzających otrzymanie towaru Spółki i wprowadzenie na obszar Szwajcarii. Kserokopię tych dokumentów Wnioskodawca otrzymał. W związku z tym, że w miesiącu dokonania sprzedaży, oraz w miesiącu następnym Spółka nie dysponowała tymi dokumentami, sprzedaż ta została opodatkowana stawką 22% podatku. Obecnie Wnioskodawca posiada kserokopię 3 strony SAD z pieczątką urzędu celnego wyjścia, list przewozowy (CMR) z pieczątką urzędu celnego wyjścia, oraz pieczątką i podpisem potwierdzającym odbiór towaru przez firmę szwajcarską, oświadczenie przewoźnika o dostarczeniu towaru do odbiorcy w Szwajcarii i oświadczenie o zagubieniu karty 3 SAD, kopię faktury, zapłatę należności za sprzedany towar, kserokopię dokumentów celnych importowych odbiorcy w Szwajcarii.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right