Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. ILPB2/415-545/08-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-545/08-2/JK

UZASADNIENIE


W dniu 22 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez akcjonariuszy spółki komandytowo akcyjnej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością planuje przekształcić się w spółkę komandytowo akcyjną w celu zwiększenia efektywności zarządzania majątkiem. Akcjonariuszami w spółce komandytowo akcyjnej będą osoby fizyczne.

Akcje spółki komandytowo akcyjnej mogą być w efekcie notowane na rynku New Conect, a wprowadzone w procedurze privat palcement w oparciu o memorandum informacyjne. W ten sposób mają być pozyskiwane ewentualne środki inwestycyjne.

W związku z ww. zamiarami spółka obowiązana jest do ustalenia zasad opodatkowania akcjonariuszy (bo to akcje będą notowane na rynku).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W jaki sposób opodatkowane są dochody osób fizycznych będących wspólnikami w spółce komandytowo akcyjnej notowanej na rynku publicznym jeśli osoby te otrzymują wyłącznie dywidendy z tytułu uczestnictwa w ww. spółce osobowej prawa handlowego, zaś spółka nie jest obowiązana do comiesięcznego składania sprawozdania zgodnie z prawem o publicznym obrocie papierami wartościowymi, biorąc pod uwagę fakt, iż prawo akcjonariusza do udziału w zysku zostanie w danym roku zrealizowane (tj. powstanie roszczenie o wypłatę dywidendy), o ile spełnione zostaną następujące, ustawowo określone, przesłanki (warunki) powstania roszczenia:

  • osiągnięcie zysku, który spółka ma prawo przeznaczyć do podziału między akcjonariuszy;
  • wykazanie zysku w sprawozdaniu finansowym;
  • wyrażenie opinii o sprawozdaniu przez biegłego rewidenta (bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami);
  • zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez walne zgromadzenie akcjonariuszy;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00