Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2008, sygn. ILPP2/443-329/08-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-329/08-2/ISN
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu usług doradczych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 11 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji aparatury zabezpieczeniowej niskiego napięcia (m.in.: wyłączniki instalacyjne, rozłączniki silnikowe). Poza tym zajmuje się dystrybucją osprzętu elektroinstalacyjnego, rozdzielnic, szaf i obudów elektrycznych, listew i kanałów kablowych do rozprowadzania instalacji elektrycznych. W celu prowadzenia powyższej działalności gospodarczej nabywa od podmiotu włoskiego (podatnik włoskiego podatku od wartości dodanej) usługi doradcze w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a w szczególności mając na uwadze art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 27 ust. 3 i ust. 4 tej ustawy, w odniesieniu do nabywanych usług doradczych Spółka rozpoznaje import usług. Ze względu na fakt, że nie ma pewności czy będące w jej posiadaniu dowody (dokumenty) wystarczająco potwierdzają faktyczne wykonanie usług doradczych na jej rzecz, nie zalicza ona wydatków na nabywane usługi doradcze do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wątpliwości te powstały w związku z utrwaloną linią orzecznictwa, zgodnie z którą podatnik chcąc skorzystać z prawa do zaliczenia wydatków na nabycie usług do kosztów uzyskania przychodów, powinien być w stanie udokumentować zdarzenie polegające na rzeczywistym świadczeniu tych usług. Spółka podkreśliła, że nabywane usługi doradcze mają zwykle postać ustnych konsultacji i spotkań, co w znacznym stopniu utrudnia gromadzenie dowodów (dokumentów) na tą okoliczność.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right