Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2008, sygn. ILPB3/423-289/07-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-289/07-4/EK


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2007 r. (data wpływu 28.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia wydatków związanych z udzieleniem premii pieniężnych, do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 18 lutego 2008 r. o dowód zapłaty dokonanej w dniu 13 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia wydatków związanych z udzieleniem premii pieniężnych, do kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zamierza udzielić swoim kontrahentom premii pieniężnych związanych z realizacją założonego poziomu sprzedaży określonego wolumenu produktów, za rok 2007. Strony łączy umowa sprzedaży, która zobowiązuje Spółkę do udzielenia premii pieniężnej od uzyskanego rocznego obrotu finansowego netto z tytułu wzajemnej współpracy. Kalkulacja wartości premii będzie dokonywana na podstawie rocznego obrotu, a kwota będzie wynikać z procentu przypisanego do danego wolumenu sprzedaży. Klient, któremu Spółka planuje udzielić premii pieniężnej jest podmiotem gospodarczym prowadzącym działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. W sytuacji, w której przyznawane premie pieniężne nie są rabatem (nie jest możliwe przypisanie rabatu do towarów, które zostały sprzedane) powinny być zdaniem Wnioskodawcy traktowane jako koszt. Spółka niewątpliwie w wyniku udzielenia premii pieniężnej może rozpoznać koszt uzyskania przychodów. Powstaje jednak pytanie, czy wydatki na premie pieniężne są:

  • kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami, czy też
  • kosztami pośrednio związanymi z przychodami.


Zdaniem Spółki, wydatki należałoby zaliczyć do roku podatkowego, w którym został osiągnięty odpowiadający temu kosztowi przychód. W takiej sytuacji, wydatki na premie, które będą wypłacane w roku 2008 z tytułu osiągnięcia zakładanego poziomu obrotu sprzedaży w roku 2007, byłyby zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w 2007 r. Przyjęcie założenia o bezpośredniości kosztu skutkowałoby koniecznością ścisłego przypisania wydatku do określonych osiągniętych przychodów. Mając na uwadze fakt, iż Spółka udzielając premii pieniężnej dokonuje kalkulacji jej wartości bazując na uzyskanym przez klienta poziomie sprzedaży w przedziale czasu odpowiadającym rokowi podatkowemu, niewątpliwie możliwym jest przypisanie wartości udzielonej premii do określonych osiągniętych przychodów w tym przedziale. Mimo, iż koszt ten ponoszony będzie po fakcie jako pochodna osiągniętego przychodu oraz ma za zadanie stanowić zachętę do dalszej intensyfikacji sprzedaży, jest związany bardziej z okresem, w którym powstały odpowiadające mu przychody. W tym kontekście możliwe jest w ocenie Wnioskodawcy zakwalifikowanie przez Spółkę wydatków na premie pieniężne wypłacone w 2008 r., w związku z realizacją przez kontrahentów określonego obrotu rocznego w 2007 r., do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami i tym samym zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodów w 2007 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W związku z powyższym, kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w oparciu o zawartą umowę sprzedaży, Spółka zobowiązała się do udzielenia premii pieniężnych, stanowiących określony w umowie procent rocznego obrotu finansowego netto. Udzielona premia pieniężna w ocenie Wnioskodawcy stanowić ma zachętę do dalszej intensyfikacji sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż udzielone przez Spółkę premie pieniężne stanowić będą, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów. Ponadto koszty premii pieniężnych zakwalifikować należy do kosztów bezpośrednich, bowiem wydatek ten jest ściśle związany z konkretnymi przychodami osiąganymi przez Spółkę.

Rozstrzygając kwestię momentu zaliczenia wydatków związanych z udzieleniem premii pieniężnych, do kosztów uzyskania przychodów należy odnieść się do regulacji zawartych w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do powołanego w zdaniu poprzednim przepisu, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 4b ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

   - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącane w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie (art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Datę poniesienia kosztu podatkowego określa art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Należy zauważyć, że w ocenie Wnioskodawcy możliwe jest przypisanie wartości udzielonej premii pieniężnej do przychodów osiągniętych w 2007 roku. Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że jeżeli kwotę premii zaksięgowano (wyłączając rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne) przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego (nie później jednak niż do upływu terminu na złożenie zeznania za poprzedni rok podatkowy), to na podstawie przepisu art. 15 ust. 4b ww. ustawy koszty te są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, tj. w roku 2007. Jeżeli zaś, zgodnie z przepisami o rachunkowości, kwotę premii zaksięgowano po upływie ww. terminu, to wówczas nie istnieje możliwość zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów poprzedniego roku podatkowego, w związku z czym premia w pełnej wysokości stanowić będzie koszt uzyskania przychodów bieżącego roku podatkowego, tj. 2008 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia, iż w zakresie podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja z dnia 27 lutego 2008 r. nr ILPP1/443-444/07-2/BD.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje
ILPP1/443-444/07-2/BD, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00