Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2008, sygn. IBPB1/415-759/08/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB1/415-759/08/KB
skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana W., przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2008r. (data wpływu do tut. Biura 30 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej zawiązanej w roku 2001r. Udział w zyskach spółki jawnej wnioskodawcy wynosi 33,33%. Dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę opodatkowane są 19% stawką podatku liniowego. Podział zysku osiąganego przez spółkę jawną na koniec danego roku obrachunkowego, od początku działalności był realizowany na podstawie uchwał wspólników w następujący sposób: część zysku była wypłacana wspólnikom zgodnie z ustalonym w umowie spółki udziałem w zysku natomiast pozostała część zysku przekazywana była na kapitał zapasowy lub fundusz zapasowy spółki proporcjonalnie do udziałów w zysku każdego wspólnika od kwoty zysku wypłaconego wspólnikom jak i zysku przekazanego na kapitał zapasowy odprowadzany był każdorazowo podatek dochodowy. Kwoty pieniężne zatrzymane w kapitale zapasowym spółki nie zostały dotychczas wypłacone wspólnikom. Po dokonaniu podwyższenia wkładu wniesionego do spółki poprzez przeniesienie na poczet wkładu przypadającej na wnioskodawcę części zysku zatrzymanego w kapitale zapasowym spółki wnioskodawca zamierza wystąpić ze spółki i prowadzić działalność gospodarczą w ramach jednoosobowej działalności lub w ramach spółki jednakże wszelkie przedmioty majątkowe wykorzystywane w działalności dotychczasowej spółki pozostaną w majątku spółki i nie zostaną wykorzystane w nowej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right