Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2008, sygn. IBPP3/443-597/08/ŁW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-597/08/ŁW
Stosowanie stawki podatkowej 0% w eksporcie w sytuacji, gdy Wnioskodawca posiada kopię dokumentu celnego SAD
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008r. (data wpływu 19 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stosowania stawki podatkowej 0% w eksporcie - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stosowania stawki podatkowej 0% w eksporcie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będący osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą, zamierza w przyszłości nawiązać współpracę handlową z przedsiębiorcą mającym siedzibę w Republice Ukrainy. Współpraca ta sprowadzać się będzie do realizowania na rzecz ww. przedsiębiorcy - w ramach zawartej uprzednio umowy sprzedaży - hurtowych dostaw wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - paliw ciekłych, tj. benzyn silnikowych innych niż benzyny lotnicze oraz olejów napędowych. Należność za dostarczone paliwa uiszczana będzie w formie zaliczki przed dokonaniem dostawy. Dostawa realizowana będzie poprzez odbiór przez nabywcę - przedsiębiorcę ukraińskiego z bazy paliw zlokalizowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towaru będącego przedmiotem zakupu, następnie zaś wywóz paliwa z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty Europejskiej następował będzie również transportem powołanego nabywcy lub na jego rzecz. Tak rozumiana sprzedaż przez Wnioskodawcę na rzecz nabywcy - przedsiębiorcy ukraińskiego będzie eksportem pośrednim, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Wywóz paliw będących przedmiotem zakupu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty Europejskiej potwierdzany będzie przez właściwy wg przepisów celnych urząd celny na dokumencie celnym SAD, z którego wynikać będzie tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Z chwilą odbioru przez nabywcę z bazy paliw towaru będącego przedmiotem dostawy otrzymywał on będzie świadectwo jakości dla danego rodzaju paliwa (benzyna/olej napędowy) w każdej z odebranych partii oraz dokument wydania magazynowego "WZ". Sprzedawca (Wnioskodawca) wystawiał będzie dla nabywcy fakturę VAT dokumentującą sprzedaż eksportową w terminie określonym wg obowiązujących przepisów jednakże jeszcze przed zwrotnym dostarczeniem Wnioskodawcy przez nabywcę kopii ww. dokumentu celnego SAD, na którym właściwy wg przepisów celnych urząd celny potwierdził wywóz sprzedanego paliwa z terytorium RP poza terytorium Wspólnoty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right