Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2008, sygn. IBPB2/415-1376/08/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1376/08/MM

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 13 lipca 1993r. aktem notarialnym córka wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie własnościowe, za które zapłaciła zbywcy przedmiotowego lokalu mieszkalnego ustaloną pomiędzy stronami cenę. W terminie do dnia 20 lipca 1993r. zbywca wydał posiadane mieszkanie a nabywca zapłacił całą umówioną kwotę. Następnie wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 09 marca 2006r. stwierdzono, że zawarta w formie aktu notarialnego umowa sprzedaży własnościowego lokalu spółdzielczego jest nieważna. Sądowe unieważnienie zawartego w dniu 13 lipca 1993r. aktu notarialnego nastąpiło na skutek faktu, że przedmiotowy akt notarialny podpisała faktycznie córka wnioskodawczyni, która orzeczeniem sądu uznana została za ubezwłasnowolnioną częściowo.Niezależnie od unieważnienia sądowego wspomnianego aktu notarialnego, faktycznie córka wnioskodawczyni weszła w posiadanie przedmiotowego mieszkania w terminie wynikającym z aktu notarialnego z 1993r. i przez ten czasokres aż do chwili obecnej zamieszkuje nieprzerwanie w tym lokalu mieszkalnym. Unieważnienie aktu notarialnego nastąpiło tylko i wyłącznie z przyczyn formalno-prawnych, a to na skutek okoliczności, że wnioskodawczyni, a zarazem kurator sądowy dla częściowo ubezwłasnowolnionej córki dowiedziała się, że czynność sporządzona przez notariusza tj. zawarcie umowy kupna-sprzedaży mieszkania własnościowego jest objęte wadą prawną, bowiem przedmiotowy akt notarialny winien podpisać sądowy kurator tj. wnioskodawczyni a nie jej częściowo ubezwłasnowolniona córka.Aktualnie na skutek wyroku sądowego w związku z uchyleniem zawartego w 1993r. aktu notarialnego, z punku widzenia prawa własności, prawo własności do lokalu mieszkalnego powróciło do jego zbywcy z 1993r., który w roku 1993 przekazał posiadanie przedmiotowego lokalu, a także otrzymał należną kwotę tytułem umowy sprzedaży.Zachodzi aktualnie konieczność poprawienia z punktu formalno-prawnego zawartej umowy kupna-sprzedaży z dnia 13 lipca 1993r. w ten sposób, że w miejsce osoby poprzednio podpisującej umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, zamiast częściowo ubezwłasnowolnionej córki wnioskodawczyni, podpisze przedmiotową umowę zgodnie z obowiązującym prawodawstwem ustalony dla niej kurator sądowy wnioskodawczyni.Niezależnie od powyższego wnioskodawczyni pragnie podnieść, że zbywca mieszkania spółdzielczego przed pierwszą sprzedażą w 1993r. na rzecz córki wnioskodawczyni, zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu mieszkalnym przez okres przeszło 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00