Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2008, sygn. IBPB2/415-1247/08/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1247/08/JG
Czy nabycie udziału w nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży, w której cena określona jest poniżej wartości sprzedawanego udziału, powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie nabywcy ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07 lipca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 09 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku zapłaty podatku po stronie nabywcy w przypadku nabycia udziału w nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 lipca 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku zapłaty podatku po stronie nabywcy w przypadku nabycia udziału w nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest w ½ części współwłaścicielem nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny składający się z pokoju dziennego, sypialni, kuchni, łazienki, przedpokoju, hallu oraz pomieszczenia przynależnego schowka o powierzchni użytkowej 50,56m z własnością którego związany jest udział wynoszący 1287/100000 części w nieruchomości wspólnej objętej księgą wieczystą, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego działki oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli, dla której to nieruchomości lokalowej Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Także drugi ze współwłaścicieli również posiada udział w przedmiotowej nieruchomości wynoszący ½. Przedmiotowy lokal wnioskodawczyni wraz z drugim współwłaścicielem nabyła na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży oraz aktu ustanowienia hipotek sporządzonych w dniu 29 czerwca 2006r. Wnioskodawczyni podkreśliła, iż przedmiotowy lokal mieszkalny został nabyty przez współwłaścicieli za środki pochodzące z kredytu bankowego udzielonego im wspólnie przez bank, a wierzytelność z tego tytułu została zabezpieczona hipoteką umowną zwykłą w kwocie 64.286,00 CHF oraz hipoteką umowną kaucyjną do kwoty 34.800,00 CHF, ustanowionymi na rzecz tego banku. Wnioskodawczyni wraz z drugim współwłaścicielem zamierza zawrzeć umowę sprzedaży, na podstawie której drugi współwłaściciel sprzeda wnioskodawczyni cały swój udział wynoszący ½ części w przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawczyni podkreśliła, iż strony ustaliły, że cena sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości będzie niższa od tej wartości rynkowej, z uwagi na fakt, iż wnioskodawczyni samodzielnie zaciągnęła kredyt konsolidacyjny w celu spłaty kredytu zaciągniętego wspólnie ze współwłaścicielem na nabycie przedmiotowej nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right