Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2008, sygn. IBPB2/415-1174/08/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1174/08/BJ

Gdzie powstanie obowiązek podatkowy po zawarciu umowy licencyjnej w przedmiocie udostępnienia możliwości korzystania z praw autorskich do książki? Czy obowiązek podatkowy z tytułu dochodów osiąganych na Cyprze powstanie w Polsce, czy podlega prawu cypryjskiemu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Z., przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 01 lipca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów z tytułu zawarcia umowy licencyjnej z firmą wydawniczą posiadającą siedzibę na Cyprze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 lipca 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów z tytułu zawarcia umowy licencyjnej z firmą wydawniczą posiadającą siedzibę na Cyprze.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest autorem książki z zakresu prawa komputerowego, w której przedstawia problematykę związaną z zasadami użytkowania określonego oprogramowania komputerowego. Książka jest możliwa do nabycia w sklepach internetowych. Aktualnie publikacją jego autorstwa zainteresowała się firma wydawnicza posiadająca swą siedzibę na Cyprze. Po przeprowadzeniu wstępnych rozmów z przedstawicielami cypryjskiej firmy, złożono mu propozycję zawarcia umowy licencyjnej, której treścią byłoby upoważnienie cypryjskiego wydawcy do opublikowania własnym staraniem książki i wprowadzenie jej do obrotu w formie drukowanej, a także jako tzw. e-booka, czyli książki dostępnej za opłatą do ściągnięcia w Internecie z witryny wydawnictwa. Niniejsza umowa ma posiadać charakter umowy na czas nieokreślony. W wyniku zawartej umowy, wnioskodawca otrzymałby od cypryjskiego wydawcy comiesięczne wynagrodzenie z tytułu tantiem za upoważnienie do korzystania z praw autorskich do jego książki, tzw. opłaty licencyjne. Opłaty wyliczane byłyby jako procent od sprzedaży wydawnictwa, w tym przypadku od każdego sprzedanego i zapłaconego egzemplarza wnioskodawca otrzymałby tantiemy (tj. opłaty licencyjne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00