Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2008, sygn. IBPP2/443-471/08/ICz (KAN-5116/08/05), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-471/08/ICz (KAN-5116/08/05)

Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować zbycie prawa każdoczesnego właściciela lokalu do wyłącznego korzystania z podziemnego miejsca parkingowego znajdującego się w tym samym budynku mieszkalnym, które przysługuje mu wraz z nabyciem własności lokalu mieszkalnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2008r. (data wpływu 20 maja 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia podziemnego miejsca parkingowego znajdującego się w tym samym budynku mieszkalnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia podziemnego miejsca parkingowego znajdującego się w tym samym budynku mieszkalnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się budową mieszkań z przeznaczeniem do sprzedaży. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB-11) są to budynki mieszkalne. W latach 2005 - 2006 Spółka zawarła, przedwstępne umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży, w związku z którymi otrzymywała zadatek i zaliczki w łącznej wysokości pełnej ceny zakupu. Następnie (do końca 2007r.) zawarto notarialne umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży. Dla udokumentowania zawieranych transakcji Spółka wystawiała faktury VAT z wyodrębnionymi stawkami podatku (7% lub 22%) dla poszczególnych przedmiotów sprzedaży. Zgodnie z treścią tych faktur stawka podatku od towarów i usług dla miejsc parkingowych znajdujących się w podziemnej kondygnacji budynku mieszkalnego wynosiła 22% natomiast stawką właściwą dla samych mieszkań było 7%.Wnioskodawca zauważył, że tytuł prawny do miejsca parkingowego w aktach notarialnych został określony jako prawo każdoczesnego właściciela do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego. W ten sam sposób zostało określone również prawo właściciela lokalu do korzystania z tarasu.Poza tym w aktach notarialnych szczegółowo określono udział właściciela lokalu w częściach wspólnych nieruchomości (całego budynku). Tym samym podziemna kondygnacja, na poziomie której znajdują, się miejsca parkingowe, jest przedmiotem współwłasności wszystkich właścicieli lokali znajdujących się w budynku. W tej podziemnej kondygnacji znajdują się miejsca postojowe, do których właścicielom poszczególnych mieszkań przysługuje uprawnienie do zaparkowania samochodu. Jednocześnie nie ma możliwości zbycia samego miejsca postojowego, ponieważ nie stanowi ono odrębnego przedmiotu własności. Miejsca postojowe nie stanowią wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku. Są tylko wydzielone za pomocą linii narysowanych na posadzce kondygnacji podziemnej budynku mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00