Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2008, sygn. IBPP2/443-121/08/ICz/KAN-1437/08/02, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-121/08/ICz/KAN-1437/08/02

Czy Apteka musi zapłacić podwójny VAT z jednej faktycznie dokonanej sprzedaży leków z powodu nieposiadania oryginalnych paragonów ich zakupu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008r. (data wpływu 12 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w sytuacji zaistnienia błędnego zapisu dokonanego za pomocą kasy rejestrującej prowadzi to do powstania obowiązku podwójnego opodatkowania sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy sytuacji zaistnienia błędnego zapisu dokonanego za pomocą kasy rejestrującej prowadzi to do powstania obowiązku podwójnego opodatkowania sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma komputerowa, która świadczyła usługi na rzecz Wnioskodawcy, dokonała złego wprowadzenia danych dotyczących niewłaściwych cen i limitów cenowych leków. Na skutek błędu od dnia 1 grudnia 2007r. do dnia 6 grudnia 2007r. były sprzedawane leki z niewłaściwymi cenami. Korekta cen na receptach była konieczna dla Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego są wysyłane zestawienia sprzedawanych leków. Ceny leków muszą być zgodne z rozporządzeniami MZiOS, w przeciwnym razie skutkowałoby to nieotrzymaniem refundacji (zwrotu pieniędzy) za leki ze złą ceną. Często na jednej recepcie było wypisywane kilka leków, których cenę należało poprawić. Usuwano więc wszystkie pozycje z recepty i wprowadzano je na nowo; część z niezmienioną ceną i część z poprawioną ceną. Efektem tych poprawek jest wycofanych ponad 500 leków i skasowanych powtórnie (jeszcze raz zafiskalizowanych). Żaden lek nie został zwrócony przez pacjenta i nie trafił do magazynu apteki. Jest to tylko papierowa poprawa recept. Wnioskodawca jest w posiadaniu paragonów potwierdzających wycofanie ww. leków z komputera, ale nie posiada oryginalnych paragonów ich zakupu. Oryginalne paragony znajdują się w posiadaniu 200 pacjentów, dotarcie do nich nie jest możliwe, a poza tym są to paragony o małej wartości i z pewnością uległy zniszczeniu. W posiadaniu Apteki są kopie tych paragonów wydrukowane na rolkach termalnych, które Apteka przechowuje w archiwum. W posiadaniu Wnioskodawcy są również paragony powtórnego zafiskalizowania. Ponieważ Wnioskodawca nie ma możliwości dostarczenia tych paragonów pacjentom, przechowuje je na dowód ponownego prawidłowego zafiskalizowania wcześniej już sprzedanych leków. Różnice w odpłatnościach za leki po wprowadzeniu prawidłowych cen przez firmę komputerową są niewielkie, opiewają na kwoty kilkudziesięciu groszy bądź kilku złotych z korzyścią albo stratą dla pacjenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00