Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2008, sygn. IBPP2/443-104/08/RSz/KAN-1328/02/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-104/08/RSz/KAN-1328/02/08

Czy w wypadku, gdy pożyczka udzielona Spółce zostanie zakwalifikowana do grupowania 65.22.10-00.90 PKWiU tj. usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym", usługa ta (udzielenie pożyczki) będzie zwolniona z opodatkowania VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J., przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008r. (data wpływu 8 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usługi udzielania pożyczek, świadczonej poza systemem bankowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usługi udzielania pożyczek, świadczonej poza systemem bankowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

B. - spółka prawa brytyjskiego, będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii zamierza utworzyć w Polsce wraz z osobą fizyczną J.L. - osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce spółkę kapitałową (Spółka"), której zadaniem będzie nabycie udziałów w innej polskiej spółce kapitałowej B.P.P. sp. z o.o. od B.P. Limited - spółki prawa brytyjskiego, będącej rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii. Udziały w kapitale zakładowym B. przysługują obecnie B.P. E. Limited. Udziały te zostaną, na warunkach rynkowych zbyte wpierw na rzecz B.P Limited, a następnie przez B.P Limited na rzecz Spółki. Celem nabycia udziałów Spółce zostanie udzielona przez B.P Limited, oprocentowana, na warunkach rynkowych, pożyczka. Pożyczka zostanie udzielona z własnych środków B.P Limited. B.P, B.P E., B.P Limited są traktowani w Wielkiej Brytanii jako jeden podatnik VAT (grupa podatkowa dla celów VAT). Spółka nie będzie prowadzić działalności gospodarczej na terenie Polski, lecz jedynie nabędzie udziały w B.P P. i być może w przyszłości w innych spółkach. Po nabyciu udziałów Spółka i B.P P. połączą się w trybie art. 492 kodeksu spółek handlowych (ksh"), gdzie Spółka będzie spółką przejmującą, a B.P P. spółką przejmowaną. Zapłata odsetek przez Spółkę na rzecz B.P Limited następować będzie zarówno przed połączeniem z B.P P. i po połączeniu z B.P P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00