Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2008, sygn. IBPB1/415-104/08/RM/KAN-1111/02/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB1/415-104/08/RM/KAN-1111/02/08
Czy w świetle powyższego stanu faktycznego oraz postanowień art. 5b ust. 2, art. 13 pkt. 7 i 9, art. 10 ust. 1 pkt. 2 i pkt. 3 i art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w razie uzyskania przez wnioskodawcę dochodu z tytułu udziału w Spółce jawnej X wyżej opisanej, może on zastosować do nich stawkę liniową 19% według zasad z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana S. przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 4 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% stawką tzw. podatku liniowego dochodów uzyskiwanych przez wspólnika Spółki Jawnej ze świadczenia przez tę Spółkę usług na podstawie umowy o zarządzanie - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% stawką tzw. podatku liniowego dochodów uzyskiwanych przez wspólnika Spółki Jawnej ze świadczenia przez tę Spółkę usług na podstawie umowy o zarządzanie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest członkiem zarządu w powiązanych ze sobą spółkach kapitałowych A, B i C (niektóre osoby są wspólnikami lub/i członkami zarządu jednocześnie w dwóch, a nawet trzech powiązanych spółkach). Niektórzy z członków zarządu są również jednocześnie wspólnikami w spółkach powiązanych, a wnioskodawca jest jednocześnie wspólnikiem jednej z tych spółek, w której pełni również funkcję członka zarządu. Wnioskodawca za pełnienie funkcji członka zarządu, jak i pozostali członkowie zarządu otrzymuje od spółek kapitałowych wynagrodzenie na podstawie zawartej umowy kontraktu menedżerskiego. Wnioskodawca zamierza wraz z pozostałymi osobami pełniącymi funkcję członków zarządu zawiązać Spółkę jawną X, której przedmiotem działalności będzie m.in. doradztwo w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca będzie zatem jednym ze wspólników Spółki jawnej X. Następnie Spółka jawna X zawrze umowę o zarządzanie z każdą ze Spółek kapitałowych powiązanych A, B i C, na podstawie której świadczyć będzie usługi zarządzania tymi spółkami. Polegać to będzie m.in. na tym, iż Spółka jawna X oddeleguje do zarządzania spółkami A, B i C profesjonalnych menedżerów, swoich wspólników, czyli aktualnych członków zarządu tych spółek. Jednocześnie spółki A, B i C rozwiążą ze swoimi członkami zarządu umowy kontraktu menedżerskiego na co członkowie zarządów wyrażą zgodę. Od tej pory wynagrodzenie za zarządzanie spółkami A, B i C będzie otrzymywać Spółka jawna X, która z kolei będzie wypłacać swoim wspólnikom (czyli członkom zarządu spółek A, B i C) wynagrodzenie z tytułu udziału w Spółce jawnej X na podstawie stosownej uchwały. Wynagrodzenie to wynikać będzie m.in. z wykonywania w imieniu Spółki jawnej X, przez tych wspólników Spółki jawnej X, umowy o zarządzanie spółkami kapitałowymi A, B i C. Wnioskodawca tak uzyskane dochody zamierza opodatkować jako dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej i wybrać 19% stawkę liniową opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right