Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2008, sygn. ITPB1/415-130/08/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-130/08/MR

Gdzie powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym zyski ze spółki jawnej w Polsce czy w Niemczech?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008 r. (data wpływu 19 lutego 2008 r.), uzupełnionym w dniu 31 marca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych na terenie Niemiec - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych na terenie Niemiec.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej, która wykonywała w 2006 r. usługi budowlane na terenie Niemiec. Siedziba spółki oraz miejsce zamieszkania Wnioskodawcy znajdowało się w 2006 r. na terenie Polski. Natomiast w Niemczech spółka wynajęła biuro i mieszkania. Działalność na terenie Niemiec prowadzona była za pośrednictwem stałej placówki zakładu. Od dochodów uzyskanych poprzez zakład wspólnicy odprowadzili tam podatek dochodowy wg miejscowych przepisów. Każdy ze wspólników otrzymał niemiecki numer podatkowy. Natomiast w Polsce nie została wykonana żadna usługa, były jedynie odprowadzone składki ZUS i drobne wydatki związane z prowadzeniem dokumentacji. Wobec tego w złożonych zeznaniach podatkowych wspólnicy wykazali stratę. W Polsce wspólnicy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym. Do rozliczenia w Polsce dochód spółki został przeliczony na złote i wykazany w PIT-36L, w części dochody zagraniczne i obliczony procentowo podatek (wspólnicy posiadali też dochody z innych źródeł. Spółka została rozwiązana z dniem 1 grudnia 2006 r. i wykreślona z rejestru przedsiębiorców w lutym 2007 r. Wnioskodawca zauważa, iż płacąc podatek w Polsce płaciłby go drugi raz od tych samych dochodów, co spowoduje powstanie podwójnego opodatkowania. Urząd niemiecki nie zamierza zwrócić potrąconych zaliczek. Poza tym, firma pracowała za granicą powyżej 183 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00