Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2008, sygn. ITPB1/415-578/07/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-578/07/MR
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 22 listopada 2007 r.), uzupełnionym w dniu 4 lutego 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania niesprzedanych towarów i sprzedaży środków trwałych po likwidacji spółki cywilnej, zwrotu wkładów uprzednio wniesionych do spółki oraz konsekwencji zniesienia współwłasności akcji i ich późniejszej sprzedaży w zakresie pytania 1, 2, 4 i 5 - jest prawidłowe, w zakresie pytania 3 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania niesprzedanych towarów i sprzedaży środków trwałych po likwidacji spółki cywilnej, zwrotu wkładów uprzednio wniesionych do spółki oraz konsekwencji zniesienia współwłasności akcji i ich późniejszej sprzedaży.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
W 1998 r. wspólnicy spółki cywilnej dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego wnieśli jako wkład niepieniężny do nowopowstałej spółki akcyjnej, z wyłączeniem po stronie aktywów gotówki w kasie oraz dziesięciu maszyn, a po stronie pasywów wkładu wspólników w tej samej wysokości. W zamian za aport wspólnicy spółki cywilnej objęli na współwłasność łączną akcje imienne uprzywilejowane. Wspólnicy uczestniczą w zysku i pokrywaniu strat w proporcjach 91% : 9% (zgodnie z aneksem do umowy spółki). W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy spółki majątek dzielony będzie w proporcjach 95% : 5%. W chwili obecnej wspólnicy spółki cywilnej mają zamiar zlikwidować spółkę. Zasadniczą wartość i majątek spółki cywilnej i wspólników stanowią akcje uprzywilejowane spółki akcyjnej o znacznej wartości. Po zniesieniu współwłasności łącznej akcji, wspólnicy zamierzają dokonać ich sprzedaży. Poza tym, Wnioskodawca po wystąpieniu ze spółki cywilnej nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej. Nie prowadzi również żadnej innej działalności gospodarczej. Po likwidacji spółki nie pozostaną żadne towary.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right