Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2007, sygn. IPPB2/415-158/07-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-158/07-4/AS

Czy wartość spotkania integracyjnego wyliczona tylko dla potrzeb zastosowania kryterium socjalnego może być traktowana jako przychód pracownika? Czy wartość integracji bez noclegu, należy opodatkować, natomiast z noclegiem opodatkować wyłącznie wartość noclegu, czyli tą wartość którą można przypisać do osoby?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia --.--.2007 r. (data wpływu --.--.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za przychód pracownika wartości spotkania integracyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu --.--.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za przychód pracownika wartości spotkania integracyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracodawca organizuje integracje pracownicze polegające na uczestnictwie pracowników w imprezie sportowo-rekreacyjnej takiej jak: wycieczka krajoznawcza, spływ kajakowy. Koszt integracji finansowany jest ze środków ZFŚS. Imprezy skierowane są do wszystkich pracowników. W ramach działalności socjalnej pracodawca zarówno kupuje usługę (organizację imprezy), ale również w ramach tejże działalności socjalnej samodzielnie organizuje imprezę sportowo-rekreacyjną. Wówczas do kosztów organizacji zlicza transport, wyżywienie, wynajem sali, obsługę opiekuna lub przewodnika. Jednocześnie pracodawca administrując środkami funduszu, w tym wydatkując je, kieruje się kryterium socjalnym. Tzn. że wysokość świadczenia dla danej osoby uzależnia od jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Realizuje to poprzez wprowadzenie kilku grup i ustaleniu odpłatności w różnych kwotach dla poszczególnych osób. I tak np. jedna grupa pracowników otrzymuje dofinansowanie w wysokości 100% wartości świadczenia, kolejna 90% i następna 80%. Resztę dopłaca pracownik we własnym zakresie. Wartość świadczenia to ustalona przez komisję socjalną kwota na osobę przez zsumowanie kosztów imprezy podzielonej przez ilość zadeklarowanych uczestników. I tak np. wartość wynajmu wyczarterowanego statku rejsowego na całą grupę to 3000 zł (wartość ta jest kwotą ryczałtową, taką samą kwotę płaci się niezależnie od ilości uczestników) do tego dolicza wartość organizacji imprezy integracyjnej w miejscu docelowym po zakończeniu rejsu (wynajem sali - terenu, wyżywienie) również w kwocie ryczałtowej. Tak samo sprawa przedstawia się z transportem, gdzie płaci za cały autobus, niezależnie od tego ile osób pojedzie. Taka sumę dzieli przez ilość zadeklarowanych uczestników. Wartość dofinansowanego świadczenia z funduszu socjalnego jest więc ustalona poprzez proste dzielenie, które służy głównie ustaleniu wartości integracji dla potrzeb funduszu socjalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00