Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2007, sygn. PDKS/415-6/07, Urząd Skarbowy w Piszu, sygn. PDKS/415-6/07
- dotyczące zwrotu kwot zapłaconych tytułem wkładu budowlanego będących uprzednio podstawą skorzystania z ulgi budowlanej oaz zwrotu kwot zapłaconych tytułem wkładu budowlanego będących uprzednio podstawą skorzystania z ulgi budowlanej przez nieżyjącego ojca.
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu uznaje własne stanowisko w sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z dnia 15.03.2007r. za:
- nieprawidłowe w części dotyczącej zwrotu kwot zapłaconych tytułem wkładu budowlanego będących uprzednio podstawą skorzystania z ulgi budowlanej
- prawidłowe w części dotyczącej zwrotu kwot zapłaconych tytułem wkładu budowlanego będących uprzednio podstawą skorzystania z ulgi budowlanej przez nieżyjącego ojca.
Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane W. będące właścicielem nieruchomości przy ul. .../... w W. po uzyskaniu pozwolenia na budowę prowadziło od 1999r. do września 2001r. budowę kompleksu mieszkaniowo-usługowo-handlowego pod nazwą P.. Deweloper z 490 klientami zawarł umowy realizacyjne na wybudowanie lokali mieszkalnych, garaży oraz powierzchni z przeznaczeniem na usługi, handel i biura. Na podstawie zawartych umów pobierał zaliczki na poczet budowy. Elżbieta W. oraz jej ojciec Stanisław W. byli także klientem tego developera. Elżbieta W. na podstawie dokonanych wpłat korzystała z ulgi budowlanej w latach 1998-2000. Odliczenia od podatku dochodowego dokonywała w zeznaniach za lata 1998-2002 a łączna kwota ulgi wyniosła 9.283,40zł. Po śmierci ojca w 2000r. po uzyskaniu zaświadczenia z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadku matka podatniczki Kazimiera W. przekazała jej bez obowązku spłaty odziedziczoną część wkładu budowlanego. Postanowieniem z dnia 15.02.2002r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość developera a nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłości. Z uwagi na brak środków inwestycja została wstrzymana. Syndyk wypowiedział umowy realizacyjne a wierzyciele w tym także Elżbieta W. zgłosili swoje roszczenia do listy wierzytelności. Podatniczka uzyskała wpis na listę wierzytelności wkładu swojego i swojego ojca. Podjęte przez nowego syndyka działania w zakresie przygotowania obiektu do dalszej budowy pozwoliły na pozyskanie źródeł finansowania, wybrano generalnego wykonawcę oraz nadzór inwestorski. Syndyk dnia 27.08.2004r. uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności gospodarczej. Wierzyciele zainteresowani budową mogli ponownie zawrzeć umowy z syndykiem na budowę lokali mieszkalnych zlokalizowanych na osiedlu P. jednakże nie było możliwe zapewnienie wierzycielom warunków finansowych wynikających z pierwotnych umów podpisanych z developerem. Zobowiązani oni zostali do dokonania dopłat do ceny ustalonej przez syndyka. Natomiast osoby, które nie mogły kontynuować dalszej budowy z syndykiem otrzymywali zwrot gotówkowy. Elżbieta W. zrezygnowała z dalszej budowy i otrzymała zwrot 70% wierzytelności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right