Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2007, sygn. PDKS/415-4/07, Urząd Skarbowy w Piszu, sygn. PDKS/415-4/07
Czy w sytuacji, gdy we własnym zakresie wybudowałem budynek usługowo-handlowy wartość początkową tego środka trwałego powinienem określić na podstawie art. 22g ust. 9 uopd?Czy świadczone przeze mnie usług najmu ww budynku, który jest moją własnością zaliczają się do dzałalności gospodarczej i czy w rezultacie nieruchomość winna być zaliczona do środków trwałych firmy?
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2007r. uzupełnionym w dniu 04.05.2007r. za nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej budynku handlowo-usługowego do celów amortyzacji podatkowej oraz prawidłowe w części zakwalifikowania usług najmu do danego źródła przychodów.
Zgodnie z przedłożonym wnioskiem podatnik jest właścicielem nowowybudowanego budynku usługowo-handlowego, który został oddany do użytkowania. Wnioskodawca powołuje art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b tej ustawy. W myśl natomiast art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Według podatnika prace związane z wybudowaniem oraz wykończeniem budynku we własnym zakresie, nie będą odzwierciedlały cen aktualnych z uwagi na czas, w jakim były wykonywane (lata 1999-2006). Ponadto w ten sposób wyceniona wartość nieruchomości dla potrzeb amortyzacji nie będzie jej wartością rynkową. W związku z powyższym kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy w tej sytuacji wartość początkowa środka trwałego winna być określona na podstawie art. 22g ust. 9 w/w ustawy, w myśl, którego jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego powołanego przez podatnika, a w konsekwencji czy powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego i przyjęcie wartości początkowej środka trwałego na podstawie dokonanej przez niego wyceny będzie zgodna z w/w przepisami. Zdaniem pytającego zasadne jest przyjęcie wartości początkowej na podstawie art. 22g ust. 9 ustawy, a ustalona wartość przez powołanego biegłego rzeczoznawcę będzie odzwierciedlała aktualną wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right