Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2007, sygn. P-I/423/70/AN/06, Podlaski Urząd Skarbowy, sygn. P-I/423/70/AN/06

Czy kosztem uzyskania przychodu Spółki w danym miesiącu są pełne koszty zakupu energii elektrycznej, czy też Spółka powinna wyodrębnić czyste, tj. wynikające z faktur nabycia koszty zakupu energii elektrycznej i rozliczać proporcjonalnie do przypadającej w danym miesiącu sprzedaży oraz czy przedstawiona w stanie faktycznym metoda odnoszenia kosztów zakupu energii do przychodu ze sprzedaży przy zastosowaniu wskaźnika rozliczeń wyliczonego na podstawie wymienionych parametrów jest prawidłowa i może być przez Spółkę stosowana?

Pytanie podatnika

Wnioskiem z 17.10.2006 r. spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka, jako dystrybutor energii elektrycznej, zakupuje energię elektryczną u producentów lub na rynku giełdowym i dostarcza ją poszczególnym odbiorcom finalnym. Zdaniem Spółki bezpośrednie zastosowanie do prowadzonej przez Spółkę sprzedaży i osiągania przychodów ma art. 12 ust 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyznaczający moment powstania przychodu z tytułu świadczenia tzw. usług ciągłych, w tym dostaw energii elektrycznej. Przepis ten stanowi, że w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego (...) - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin ten nie jest określony, ostatni dzień miesiąca w którym wystawiono fakturę.Stosowanie przez Spółkę dystrybucyjną tej normy ustawowej powoduje konieczność właściwego ustalenia wartości energii elektrycznej zakupionej od dostawców również po stronie kosztów, tj. w powiązaniu z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem za koszty uzyskania przychodów należy rozumieć koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust. 4 cyt. ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00