Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2007, sygn. U.S./1416/PP/443-19/06, Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej, sygn. U.S./1416/PP/443-19/06
W jaki sposób należy rozliczać podatek od towarów i usług z tytułu zakupu prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz podatek od towarów i usług związany z budową budynku mieszkalno- usługowego?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej postanawia:
uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu xx wpłynął do tut. Organu wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
We wniosku Podatnik przedstawił poniższe okoliczności faktyczne i tezy:Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. W wyniku przetargu nieograniczonego przeprowadzonego został uprawniony do zawarcia umowy ustanowienia użytkowania wieczystego nieruchomości. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa nieruchomość jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, usługi publiczne i towarzyszące usługi nieuciążliwe. Ponadto w protokole z przetargu nieograniczonego zapisano (co również powtórzono w akcie notarialnym), iż nieruchomość jest oddawana w użytkowanie wieczyste w celu wybudowania obiektu usługowo-mieszkalnego do końca 2006 roku przynajmniej w stanie surowym zamkniętym. Ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną na rzecz Podatnika. Ponieważ nabywcą opisanego prawa jest osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim, zgodnie z wymogami do aktu notarialnego stanęła również żona Podatnika, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W przypadku bowiem istnienia majątkowej wspólności małżonków wymagane jest, aby do aktu notarialnego stawili się oboje małżonkowie. Ponadto wskazał, że wspólność majątkowa, polega na tym, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej), co oznacza, że w czasie trwania tej wspólności nie można określić proporcji w jakiej pozostają udziały jednego małżonka we współwłasności poszczególnych składników majątkowych stanowiących wspólność małżeńską. Wspólność majątkowa obejmująca dorobek małżonków, który stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania tej wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, powstaje z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa(art.31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. Nr 9 ,poz.59 ze.zm.).