Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2006, sygn. I-1/423-16/06, Izba Skarbowa w Zielonej Górze, sygn. I-1/423-16/06
Czy wydatki poniesione przez spółkę w związku z obciążeniem jej przez spółkę matkę kosztami związanymi z realizacją opcji pracowniczych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki?
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia R.P. sp. z o.o. w C. z 1 marca 2006 r. na postanowienie Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z 20 lutego 2006 r., nr LUS/I-3/423/N/3/06/JW w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze:
odmawia uchylenia lub zmiany zaskarżonego postanowienia.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 09 grudnia 2005 r. do Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wpłynął wniosek spółki R.P. o pisemną informację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
R.P. oraz R.I. należą do międzynarodowej grupy kapitałowej R. R.I. wdrożyła program skierowany między innymi do menadżerów spółek grupy R., w ramach którego mają oni możliwość nabycia akcji R.I. według historycznie określonej ceny rynkowej na dany dzień. W ramach programu przyjęto następujące zasady nabycia akcji:
W przypadku, gdy aktualna cena rynkowa akcji będzie wyższa od ceny historycznej, wówczas istnieje potencjalna możliwość odniesienia korzyści majątkowej przez uczestników programu. Dodatnia różnica między aktualną ceną rynkową a ceną historyczną zależy wyłącznie od wahań kursu akcji. Natomiast w sytuacji gdy aktualna cena rynkowa będzie niższa od ceny historycznej, osiągnięcie korzyści majątkowej w dniu nabycia akcji nie będzie możliwe. Rozliczenie transakcji nabycia i sprzedaży akcji przez pracowników spółki nastąpi najprawdopodobniej tego samego dnia, przy pomocy wyznaczonego w tym celu, nie mającego siedziby w Polsce banku i pośrednika, poprzez przekazanie przez pośrednika na rachunek osobisty każdej z uprawnionych osób ewentualnej różnicy pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży akcji (aktualna cena rynkowa) a ceną historyczną i prowizją ze sprzedaży. Ciężar ewentualnych dodatnich różnic kursowych pomiędzy aktualną ceną rynkową a ceną historyczną będzie poniesiony początkowo przez R.I. Następnie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Spółki koszty te zostaną refakturowane przez R.I. na R.P.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right