Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2006, sygn. RO-XV/415/PDOF-300/421/US/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO-XV/415/PDOF-300/421/US/06

Czy postępuje Pani prawidłowo zaliczając odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych (różnice kursowe dodatnie) oraz do kosztów uzyskania przychodu (różnice kursowe ujemne) różnice kursowe, które powstają w związku z odsprzedażą dla banków walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach walutowych, a które to waluty zostały uzyskane przez Spółkę ze sprzedaży towarów handlowych na eksport?czy postępuje Pani prawidłowo nie zaliczając odpowiednio do przychodów finansowych opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych (różnice kursowe dodatnie) oraz kosztów uzyskania przychodu (różnice kursowe ujemne) różnic kursowych, które powstają w związku z odsprzedażą dla kantorów wymiany walut, walut obcych zgromadzonych przez Spółkę na rachunkach bankowych, a które to waluty są kantorom sprzedawane bezpośrednio z rachunku walutowego lub też pobierane gotówką do kasy Spółki a następnie odsprzedawane dla kantoru jako gotówka posiadana przez Spółkę w kasie?

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.06.2006 r. stwierdza, że w przypadku odsprzedaży do banku waluty obcej zgromadzonej przez Spółkę na rachunku walutowym powstają różnice kursowe, które należy zaliczyć do przychodów. Natomiast w przypadku odsprzedaży waluty obcej zgromadzonej na rachunku walutowym do kantorów wymiany walut, różnice kursowe nie powstają.UZASADNIENIE Pismem z dnia 02.06.2006 r., (data wpływu 05.06.2006 r.) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Na podstawie stosownych przepisów prawa materialnego spółka jawna , której jest Pani wspólnikiem, jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W zakres działalności Spółki wchodzi eksport towarów poza granice Unii Europejskiej oraz dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów na terenie Unii Europejskiej. Swoich odbiorców towarów Spółka obciąża fakturami wystawionymi w walutach obcych tj. w dolarach USA lub w EURO w zależności od umowy z kontrahentem. Czasami zdarza się, iż pomimo wystawienia faktury dla odbiorcy w walucie obcej, należność jest regulowana przez kontrahenta w złotych PLN. Uzyskane z transakcji handlowych waluty obce nie są bezpośrednio odsprzedawane dla banku, ale częstokroć gromadzone są na rachunku bankowym a następnie odsprzedawane w razie potrzeb (np. brak środków finansowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej) dla banku, w którym Spółka posiada rachunki bankowe bieżące oraz walutowe lub też są opłacane nimi zobowiązania Spółki. Zdarza się też, iż zgromadzone waluty są odsprzedawane do kantorów walut. Ze zgromadzonych na rachunku bankowym walut obcych czasami są opłacane należności z tytułu importu spoza granic Unii Europejskiej usług transportowych lub spedycyjnych. Zdarza się też, iż odbiorcy opłacają należności w kasie Spółki. Z uwagi na powyżej wymienione transakcje i po stronie przychodów i po stronie kosztów uzyskania przychodów powstają różnice kursowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00