Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. P-3/423/12/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-3/423/12/06

Czy Spółka z o o. może zaliczyć kwoty należne od upadłego przedsiębiorstwa do swoich kosztów uzyskania przychodów w związku z uprawdopodobnioną nieściągalnością w/w kwot?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że jednoosobowa Spółka z o.o. podniosła kapitał zakładowy poprzez wniesienie przez jedynego udziałowca aportu w formie całości istniejącego przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej) . Aport obejmował całość tego przedsiębiorstwa , a spółka kontynuuje dotychczasową działalność przedsiębiorstwa . W ramach aportu do spółki zostały wniesione również należności i zobowiązania tego przedsiębiorstwa. W miesiącu kwietniu br. została sądownie ogłoszona upadłość jednego z kontrahentów, którego należności na dzień ogłoszenia upadłości wynosiły 330 tys. zł. Wszystkie te należności zostały przejęte przez Spółkę wraz z aportem , ponieważ powstały przed datą wniesienia tego aportu. W spółce pojawiły się dwa rodzaje zdarzeń związanych z upadłością. Spółka będzie chciała uznać te wierzytelności jako nieściągalne zgodnie z art.16 ust.1 pkt 25 po spełnieniu wymogów w art.16 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w drugim przypadku zastosować art 16 ust.1 pkt 26 a oraz ust.2a pkt1 w/w ustawy. Spółka ma wątpliwości, czy w powyższych przypadkach można uznać za koszty uzyskania przychodów nieściągalne wierzytelności. Zdaniem Spółki, mimo że nie jest ona następcą prawnym i podatkowym przekształconego przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej, może, w sytuacji uprawdopodobnienia lub udokumentowania nieściągalności należnych kwot, zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym informuję, że stosownie do art.16 ust. 1 pkt 25 lit.a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wierzytelności nieściągalne, które uprzednio na podstawie art.12 ust. 3 tej ustawy, zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób, o którym mowa w art.16 ust.2 tej ustawy. Stosownie do art.16 ust.1 pkt 26 a cyt. ustawy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odpisy aktualizujące wartość należności , określone w ustawie o rachunkowości , od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art.12 ust.3 do przychodów należnych , a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust.2 a pkt1. Powołane wyżej przepisy ustawy należy rozumieć w ten sposób, że do kosztów uzyskania przychodów danego podatnika ( spółki z o.o.) zalicza się wierzytelności nieściągalne i odpisy aktualizujące wartość należności, o ile uprzednio zaliczone zostały przez tego samego podatnika do jego przychodów należnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00