Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2006, sygn. AD-III/415-123/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. AD-III/415-123/2006

Czy osoba niepełnosprawna ma prawo do odliczenia - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wydatków poniesionych na zakup komputera i monitora?

Pytanie podatnika

Wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną, posiadającą orzeczenie wydane przez Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które zalicza go do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją ruchu. Schorzenie reumatyczne nie pozwala mu na pełną aktywność ruchową (osoba porusza się za pomocą kul łokciowych), która w ostatnim okresie czasu uległa znacznemu pogorszeniu. Podatnik zamierza zakupić komputer i monitor ekranowy, które jego zdaniem w znaczny sposób złagodziłyby skutki jego niepełnosprawności oraz ułatwiłyby wykonywanie czynności życiowych.Ponadto posiadanie komputera umożliwi wnioskodawcy korzystanie z internetu za pośrednictwem, którego będzie mógł przekazywać istotne informacje do zakładu pracy, w którym jest obecnie zatrudniony oraz ułatwi mu kontakty międzyludzkie. W uzupełnieniu do wniosku podatnik podkreślił, że posiada opinię lekarza specjalisty z dziedziny medycyny pracy zajmującego się profilaktyką i usprawnianiem osób niepełnosprawnych poprzez pracę i dostosowaniem ich do potrzeb wynikających z codziennego życia, zgodnie z którą stosowanie przez wnioskodawcę sprzętu komputerowego stanowić będzie niezbędny sprzęt w jego rehabilitacji i w znaczny sposób ułatwi wykonywanie czynności życiowych w związku z ograniczonymi możliwościami w poruszaniu się. Ponadto posiadanie komputera w domu pozwoli na pełny kontakt z otoczeniem i utrzymanie pełnej aktywności zawodowej.Zdaniem podatnika ma on prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu zakupu w/w sprzętu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Organ podatkowy uznaje stanowisko za prawidłowe. Zgodnie z treścią art.26 ust.1 pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, podstawą obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydtków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będacego osobą niepełnosprawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00