Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2006, sygn. ZD/4061-144/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-144/06
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych w stosunku do kwoty odszkodowania należnego Spółce od zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu w przypadku wystąpienia szkody całkowitej przedmiotu leasingu lub kradzieży przedmiotu leasingu?
W dniu 20.06.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wnioskodawca (dalej "Spółka" lub "Finansujący") zawiera jako finansujący umowy leasingu operacyjnego (dalej: "Umowa leasingu operacyjnego") oraz umowy leasingu finansowego (dalej: "Umowa leasingu finansowego"), razem jako "Umowa leasingu". Od 1 kwietnia 2004 roku, w stosunku do zawieranych przez Spółkę umów leasingu obowiązują Ogólne Warunki Umowy Leasingu (dalej: "OWUL") stanowiące integralną część umów leasingu zawieranych po 1 kwietnia 2004 roku. Do 31 marca 2004r. obowiązywały natomiast co do zasady OWUL z dnia 1 października 2001r.
Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z postanowieniami OWUL, obowiązującymi od 1 października 2001 roku do 31 marca 2004 roku, finansujący jest obowiązany do ubezpieczenia przedmiotu leasingu od wszelkiego ryzyka na swoją rzecz, o ile strony w umowie leasingu nie ustanowiły inaczej. W przypadku, gdy strony w umowie leasingu ustaliły, iż ubezpieczenia przedmiotu leasingu dokona korzystający, zobowiązany jest on ubezpieczyć przedmiot leasingu na rzecz finansującego od wszelkich ryzyk (tj. od ryzyka uszkodzenia, zniszczenia i utraty w tym również w następstwie każdej formy kradzieży), w zakładzie ubezpieczeń akceptowanym przez finansującego. Przy dokonywaniu ubezpieczenia przedmiotu leasingu, korzystający może korzystać z pakietu ubezpieczeniowego posiadanego przez Spółkę lub może ubezpieczyć przedmiot leasingu we własnym zakresie na rzecz finansującego. Zgodnie z postanowieniami OWUL, w przypadku powstania szkody całkowitej, korzystający obowiązany jest do dokonania czynności związanych z likwidacją szkody, z tym że należne odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia przedmiotu leasingu wypłacone zostanie przez zakład ubezpieczeń wyłącznie finansującemu. Obowiązek wypłaty odszkodowania w przypadku powstania szkody całkowitej lub kradzieży przedmiotu leasingu oraz wysokość otrzymanego odszkodowania zawsze wynikać będzie z umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu zawartej przez finansującego lub korzystającego z zakładem ubezpieczeń.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right