Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2006, sygn. ZD/406-127/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-127/CIT/06
Czy w związku z wykorzystaniem gwarancji bankowej powstanie dla Wnioskodawcy przychód, a w konsekwencji obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób prawnych, tj. czy z uwagi na niedokonanie zapłaty za otrzymany towar i wygaśnięcie długu wobec dostawy wskutek zapłaty ceny przez podmiot trzeci, nie powstanie przychód podatkowy po stronie Wnioskującej?
W dniu 21.03.2006r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 12.06.2006r., przesłanemu tutejszemu organowi podatkowemu za pośrednictwem faksu w dniu 13.06.2006r. oraz za pośrednictwem poczty w dniu 19.06.2006r., Wnioskująca uzupełniła podanie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży napojów energetycznych. Wnioskująca zawarła umowę z zagranicznym kontrahentem (firmą X), która przewiduje odroczony termin płatności ceny. Spółka zleciła bankowi udzielenie gwarancji bankowej na rzecz firmy X. Gwarancja ta stanowiła zabezpieczenie płatności ceny z tytułu zakupu towarów przez Wnioskodawcę od firmy X. Wnioskująca podniosła, iż gwarancja bankowa to jednostronne zobowiązanie banku - gwaranta, że wykona na rzecz podmiotu uprawnionego (w niniejszym przypadku firmy X) świadczenie pieniężne na wypadek braku płatności z Jej strony. Otwarcie gwarancji bankowej związane było z zablokowaniem przez bank, na czas obowiązywania gwarancji, środków pieniężnych - w kwocie równej udzielonej gwarancji - powiązanej kapitałowo z Wnioskodawcą spółki z o.o. Y.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right