Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2006, sygn. NP-415/11/3/06, Urząd Skarbowy w Czarnkowie, sygn. NP-415/11/3/06
Czy zasadne jest pobieranie przez kluby 19% podatku od zwrotu poniesionych kosztów przejazdu sędziego piłki nożnej do miejsca rozgrywania meczu oraz - czy zwrot kosztów przejazdu należy doliczyć do rocznego dochodu sędziego piłki nożnej ?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.03.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 16.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, że jest Pan sędzią piłki nożnej. Po otrzymaniu zawiadomienia o wyznaczeniu na zawody udaje się Pan do miejsca, gdzie rozgrywany jest mecz. Nie jest Pan pracownikiem klubów piłkarskich lecz świadczy Pan usługi polegające na prowadzeniu meczu. Po zakończonym meczu klub piłkarski , na podstawie wystawionego przez Pana rachunku, wypłaca wynagrodzenie w skład którego wchodzi ekwiwalent sędziowski i zryczałtowane koszty dojazdu. Od sumy wypłaconego wynagrodzenia, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20% , płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i wpłaca go na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Wypłacona należność zostaje zaliczana do dochodu, co Pana zdaniem jest niezgodne z prawdą, gdyż zwrot faktycznie poniesionych przez Pana kosztów podróży nie jest dochodem. W następstwie, zaliczenie do rocznego dochodu wypłaconych ryczałtów z tytułu zwrotów kosztów dojazdu skutkuje tym, że zawyżony dochód jest powodem nie przyznawania wszelkiego rodzaju dodatków (m.in. mieszkaniowych i rodzinnych), umniejszaniem rent, emerytur jak również powoduje przekraczanie progów podatkowych. Zdaniem podatnika pobieranie przez kluby piłkarskie podatku dochodowego od wypłacanych zwrotów faktycznie poniesionych wydatków z tytułu kosztów dojazdu i zaliczanie ich do dochodu jest niesłuszne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right