Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. PD-2/415/38/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PD-2/415/38/06
Czy czynności biegłego sądowego, wykonywane na zlecenie sądu, prokuratury i policji, należy uznać za działalność gospodarczą?
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje opinie na "Postanowienie organów wymiaru sprawiedliwości (Sąd, Prokuratura, Policja). Powyższe instytucje wypłacają wynagrodzenie według aktualnie obowiązujących stawek za godzinę pracy oraz zwracają koszty podróży, tj. za przejazd samochodem prywatnym lub za bilet przejazdu innym środkiem komunikacji. Podatnik ma wątpliwości co do sposobu obliczania zwrotu kosztów przejazdu samochodem prywatnym tj, czy na fakturze może być pozycja "dojazd do sądu"- liczba km. stawka za km, wartość netto, plus 22%VAT, wartość brutto. Podatnik uzyskał informacje, iż taki sposób jest nieprawidłowy, ponieważ podatnik nie świadczy usług transportowych. Podatnik uzyskał równoczesne inną odpowiedź, że na koszty dojazdu winien wystawić notę księgową- bez podatku VAT.Ponadto dla potrzeb wydania opinii dla Sądu konieczne jest prowadzenie określonego badania obiektów, wykorzystując niezbędne wyposażenie. Są to faktyczne prace rzeczoznawcze, między innymi z zakresu techniki samochodowej i rekonstrukcji wypadków drogowych. Badanie takie prowadzone jest w wielu miejscowościach, w tym na terenie warsztatów. Jest to taka sama działalność, jak wykonywanie różnego rodzaju opinii i ekspertyz dla tych samych organów, tj. sadu i prokuratury, ale na umowę z określoną instytucja np. Spółką z o.o. "Rzeczoznawcy-PZM", dla której sąd wydał postanowienie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right