Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2006, sygn. ZN-DF-I/4111-16/06, Urząd Skarbowy w Szamotułach, sygn. ZN-DF-I/4111-16/06

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości, jeżeli własność tej nieruchomości została przeniesiona na podatnika przez pożyczkobiorców, w wyniku niedotrzymania terminu zwrotu pożyczki?

Pytanie podatnika

Podatniczka w roku 2000 udzieliła pożyczki osobom trzecim. W związku z niedotrzymaniem terminu zwrotu pożyczki, w celu odzyskania wierzytelności, podatniczka zawarła umowę odnowienia zobowiązania i umowę przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, który należał do pożyczkobiorców. Z dniem podpisania aktu notarialnego, tj. 24.07.2000 r. pożyczkobiorcy przenieśli na podatniczkę własność tego lokalu. W dniu 15.11.2005 r. podatniczka zbyła powyższy lokal, składając w tutejszym organie podatkowym oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego ze sprzedaży przychodu na własne cele mieszkaniowe. Zdaniem podatniczki, niewywiązanie się pożyczkobiorców z zawartej umowy pożyczki skutkowało nieodpłatnym przejęciem lokalu. Brak odpłatnej formy przeniesienia własności nieruchomości wyklucza obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu jego zbycia. Podatniczka uważa, że przejęcie lokalu nie jest źródłem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, co nie daje podstaw do stosowania treści art. 21 ust. 1 pkt 32 tej ustawy. Podatniczka wskazuje na analogię do przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00