Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2006, sygn. 1425/021/443/49/06/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1425/021/443/49/06/IW

Pytanie dot. opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 31.07.2006r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 31.07.2006r. Spółdzielnia Mieszkaniowa przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółdzielnia w trybie przetargu sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym, który to budynek nie podlegał następnie przebudowie (ulepszeniu). W stosunku do tego lokalu (jak i budynku) nie przysługiwało Spółdzielni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług spółdzielnia uznała, że wykonana, wyżej opisana czynność (ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz nabywcy - osoby fizycznej) jest zwolniona od podatku VAT. Problem, czy spółdzielnia postąpiła prawidłowo, jest skutkiem trudnego w interpretacji zapisu, zawartego w dwóch odrębnych punktach tego samego przepisu dotyczącego zwolnień i wyłączeń z tych zwolnień, a mianowicie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z pierwszym z tych przepisów, czyli art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę minęło co najmniej 5 lat. Z kolei zgodnie z drugim z tych przepisów, czyli art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00