Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2006, sygn. 1421/AV/443-234/DEC/KW/06, Urząd Skarbowy w Pruszkowie, sygn. 1421/AV/443-234/DEC/KW/06

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania działalności dziennikarskiej, wykonywanej w ramach umowy o dzieło.

Pytanie podatnika

W dniu 05.12.2005r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 02.12.2005r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania działalności dziennikarskiej, wykonywanej w ramach umowy o dzieło. Z treści złożonego wniosku wynika, że jako dziennikarz wykonuje Pani pracę producenta telewizyjnego z licznymi dodatkowymi obowiązkami dziennikarskimi. Nie występuje Pani na antenie, ani jako reporter ani jako prezenter. Nie spełnia też Pani funkcji wydawcy anteny. Do Pani obowiązków należy przygotowanie i przypilnowanie emisji programu. Umowę o dzieło podpisała Pani z firmą X Spółka z o.o. Pani zdaniem, zawartym we wniosku, nie powinna być Pani podatnikiem VAT, gdyż:- ma Pani gwarancję zleceniodawcy, że odbierze zlecone dzieło (umowa roczna z określoną stawką miesięczną),- pracę musi Pani wykonywać codziennie bądź w innych określonych przedziałach czasowych (pięć dyżurów w tygodniu),- pracuje Pani w siedzibie firmy i korzysta Pani ze sprzętu firmowego (komputer, telefony- zarówno komórkowy, przekazany w stałe użytkowanie jak i dostęp PIN do telefonów stacjonarnych; wszelkie zlecone zadania wykonuje Pani na firmowym sprzęcie - kamery, zestawy montażowe itp.),- nie oferuje Pani swoich usług publicznie, bliżej nieokreślonemu gronu odbiorców - wręcz obowiązuje Panią umowa o zakazie konkurencji,pomimo braku bezpośredniego zapisu w umowie o dzieło, nie odpowiada Pani wobec osób trzecich za efekt wykonanego zlecenia, lecz jedynie przed zlecającym w ramach odpowiedzialności zbliżonej do pracowniczej, np. gdy jakaś firma Y wykupi w X reklamę i z powodu Pani błędu nie będzie miała ona swojej emisji na antenie, to nie Pani będzie zwracała pieniądze reklamodawcy lecz Pani pracodawca, lub gdy na antenie prezenter przeczyta, przygotowaną przez Panią informację, zawierającą błąd, to nie Pani będzie ją prostowała na antenie w trybie prawa prasowego lecz Pani pracodawca zleci to komuś innemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00