Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2006, sygn. 1472/RPP1/443-224/06/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/RPP1/443-224/06/IS
Dotyczy zaliczki na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 20.01.2006 r. (data wpływu 20.01.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego,postanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza dokonać sprzedaży eksportowej (zarówno eksportu bezpośredniego, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a jak również eksportu pośredniego, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług). Przed sprzedażą ma zamiar pobrać od klienta zaliczkę na poczet eksportu. W opinii Wnioskodawcy właściwe jest zastosowanie do otrzymanej zaliczki na poczet eksportu stawki 0 % (pod warunkiem, że towar wyjedzie z kraju w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki) i wykazanie w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania zaliczki w rubryce "sprzedaż eksportowa". Jednocześnie Podatnik zadaje następujące pytanie: "Jak należy rozliczyć zaliczkę z tytułu eksportu, jeżeli wpłata zaliczki nastąpiła w styczniu, sprzedaż towaru w lutym, a dokument celny SAD potwierdzający, że towar opuścił terytorium Unii Europejskiej wpłynie w kwietniu?". Strona do zaliczki stosuje stawkę 0% - o ile wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. W przypadku eksportu towarów, gdy dokumenty celne wpłyną w odpowiednim czasie do Spółki to nie koryguje ona stawki podatku na zaliczkę. Natomiast jeśli nie otrzyma na czas dokumentów celnych to wykazuje dostawę krajową ze stawką 22 % i VAT na zaliczkę koryguje również do stawki 22 %. W deklaracji za luty zmniejsza również obrót ze stawką 0 % (w związku z wykazaniem zaliczki we wcześniejszej deklaracji za styczeń) i wykazuje zaliczkę w stawce 22 %, wraz z pozostałą częścią należności za eksport opodatkowaną stawką 22 %. W momencie otrzymania SAD, skoro w wyniku korekty deklaracji Spółka wykazała zaliczkę na eksport towarów ze stawką 22 %, to w bieżącej deklaracji składanej za okres, w którym otrzyma dokument celny SAD (kwiecień) dokonuje odpowiedniej korekty stawki VAT znowu do stawki 0%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right